X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER BMGK’da tarihi uzlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

BMGK’da tarihi uzlaşma

  • Giriş Tarihi: 29.6.2016 09:26
BMGK’da tarihi uzlaşma
BMGK’da tarihi uzlaşma

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) 2017-2018 yıllarında görev yapacak beş geçici üye için BM Genel Kurulu'nda seçim yapıldı.

Gizli oyla gerçekleştirilen seçimin ilk iki oylamasında, Afrika ülkelerinden Etiyopya, Latin Amerika ve Karayıpler ülkelerinden Bolivya, Asya-Pasifik ülkelerinden Kazakistan geçici konsey üyeliğine seçildi.

Batı Avrupa ülkelerinden de İsveç konsey geçici üyeliğine seçilirken, bu gruptan aday ülkelerden ve İtalya, seçilmek için gerekli olan 128 ülkenin oyunu alamayınca, tarihi bir uzlaşma gerçekleşti. BMGK'nın geçici üyelerini belirleyecek oylamaların 5. turunda, ve İtalya 95 eşit oy alınca, iki ülke, iki yıl sürecek konsey üyeliğini birer yıl paylaşma kararı aldı. BMGK'da yaşanan tarihi süreçlerden biri olan bu karara göre, 2017 yılında İtalya, 2018 yılında da 'nın BMGK'da Batı Avrupa üyeliği görevini üstlenmesi öngörülüyor. BM'nin temel karar alma organı ve tek yaptırım gücü olan Güvenlik Konseyi'nin, 5'i daimi, 10'u geçici olmak üzere toplam 15 üyesi bulunuyor. Daimi üyeler ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin'in, BMGK'da alınan karar tasarılarını veto etme yetkileri bulunuyor. Daimi üyelerden herhangi birinin veto yetkisini kullanması durumunda, karar tasarısı yürürlüğe giremiyor.