'daki terör saldırılarını kınama kararını oy birliğiyle kabul ettiler

Giriş Tarihi: 14.7.2016 10:41 Güncelleme Tarihi: 14.7.2016 12:10
İstanbul'daki terör saldırılarını kınama kararını oy birliğiyle kabul ettiler

Temsilciler Meclisi, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırılarını en sert şekilde kınayan ve terörle mücadelesinde Türkiye'ye destek veren 823 sayılı kararı oy birliğiyle kabul etti.

Kongresinin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisinin genel kurulunda Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırıları hakkında taziye ve destek mesajları içeren 823 sayılı karar, dün oy birliğiyle kabul edildi. Temsilciler Meclisinin öğleden sonraki oturumunda gündeme gelen karar tasarısının, ABD Kongresinin Türkiye Dostluk Grubu üyeleri Virginia vekili Demokrat Gerry Connolly, Kentucky vekili Cumhuriyetçi Ed Whitfield, Kuzey Carolina vekili Cumhuriyetçi Virginia Foxx ve Tennessee vekili Demokrat Steve Cohen tarafından hazırlandığı bildirildi. Söz konusu kararda, saldırı en sert ve güçlü şekilde kınanırken, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına taziye dilekleri iletildi.

"ULUSAL YAS GÜNLERİNDE TÜRK HALKIYLA DAYANIŞMA HALİNDEYİZ"

"Ulusal yas günlerinde Türk halkıyla dayanışma halindeyiz ve bu saldırıyla ilişkili herkesin adalet karşısına çıkarılması için her türlü desteği vermeye hazırız." ifadelerinin yer aldığı kararda, Türkiye'nin özellikle terörle mücadelesinin desteklendiği vurgulandı.

"SALDIRILAR DAEŞ'İ ORTADAN KALDIRMADAKİ KARARLILIĞIMIZI GÜÇLENDİRMİŞTİR"

Saldırıların DAEŞ tarafından gerçekleştirilmiş olduğu yönünde güçlü deliller olduğu belirtilen kararda, "İstanbul'da masum insanların hayatını kaybetmesi, DAEŞ'i ortadan kaldırmadaki ortak kararlılığımızı güçlendirmiştir." ifadeleri kullanıldı.

PARİS VE BRÜKSEL'DEKİ SALDIRILAR İÇİN DE KARAR ALINMIŞTI

Türk-Amerikan ilişkileri açısından kritik konuların sıkça gündeme geldiği bir ortamda ABD Kongresinde kabul edilen bu karar, son dönemde benzeri sadece Paris ve Brüksel'deki terör saldırılarında görülen bir dayanışma mesajı. Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz yıl aralık ayında Paris'te ve bu yılın mart ayında Brüksel'de gerçekleşen terör saldırılarında hayatını kaybedenler için taziye ve bu ülkelere destek mesajı içeren kararlara imza atmıştı. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 28 Haziran tarihinde meydana gelen terör saldırılarında 45 kişi hayatını kaybetmiş, 200'ün üzerinde kişi yaralanmıştı.

TÖRENDE OBAMA AĞLADI BUSH DANS ETTİ

OBAMA ÖLDÜRÜLEN POLİSLER İÇİN GÖZYAŞI DÖKTÜ

ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'daki terör saldırılarını kınama kararını oy birliğiyle kabul ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz