X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'a AB'den kutlama yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dışişleri Bakanı Johnson'a 'den kutlama yok

  • Giriş Tarihi: 15.7.2016 13:59
İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'a AB'den kutlama yok
İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'a AB'den kutlama yok

Avrupa liderleri tarafından sıcak mesajlarla karşılanan ’nin yeni Başbakanı Theresa May’in aksine hükümete seçtiği Dışişleri Bakanı Boris Johnson’a tebrik mesajı gönderilmedi.

Başbakan May'in, özellikle 'nin 'den çıkışında önemli roller üstlenecek makama, referandumda sert ve tartışmalı açıklamalarıyla ön plana çıkan eski Londra Belediye Başkanı Johnson'ı dışişleri bakanlığına getirmesi Avrupa'da soğuk karşılandı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Başbakanı Theresa May'e görevi devralınca tebrik ve başarı mesajları gönderirken, benzer bir durum İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı Boris Johnson için söz konusu olmadı.

Johnson'la ilgili, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, "İngiliz seçmenini yanlış yönlendirdiği" ve "yalancı olduğu" ifadelerini kullanırken, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de, "İngiltere'yi AB'den ayrılmaya kandıran sorumsuz" değerlendirmesini yaptı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise Birleşik Krallık'ın tehlikeli ve kirli döngüyü kırması gerektiğini, bu durumun tüm Avrupa'yı olumsuz etkilediğini kaydetti.

AB'ye Nazi benzetmesi

Johnson, bakanlık görevi öncesinde, AB'yi Nazi Almanyasına benzetmesinden ötürü AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans tarafından sert şekilde eleştirilmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey'in torununun oğlu.

1964'e New York'ta doğan Johnson, İngiltere'nin prestijli koleji Eton'da, ardından Oxford Üniversitesinde klasik diller eğitimi gördü. Gazeteci olarak Brüksel'de, Times ve Daily Telegraph için çalışan Johnson, 2001'de Muhafazakar Partiden milletvekili oldu. Johnson, 2008-2016 yılları arasında başkent Londra'nın belediye başkanlığını yaptı.

Johnson, Birleşik Krallık'ta 23 Haziran'da yapılan AB referandumuna giden süreçte ülkenin AB'den ayrılması için yürütülen kampanyanın liderleri arasındaydı.