X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD Başkan adayı Donald Trump 18 yıldır vergi ödemiyor mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başkan adayı Donald Trump 18 yıldır vergi ödemiyor mu?

  • Giriş Tarihi: 3.10.2016 11:57
ABD Başkan adayı Donald Trump 18 yıldır vergi ödemiyor mu?
ABD Başkan adayı Donald Trump 18 yıldır vergi ödemiyor mu?

’li Times Gazetesi ABD’de başkanlık koltuğu için yarışan Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın 915 milyon dolar vergi kaçırdığını ileri sürdü

'de kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimi öncesinde Cumhuriyetçi aday Donald Trump ve Demokrat rakibi Hillary arasındaki rekabet iyice kızıştı.

Son olarak ülkenin önde gelen gazetelerinden Times'ın Donald Trump'ın vergi kaçırdığı yönündeki haberi nabızları yeniden yükseltti. Gazete konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde Cumhuriyetçi adayın son 18 yıldır sürekli vergi kaçırdığını belirterek Trump'ın bu yolla toplam 915 milyon doları vergisiz cebe indirdiğini ileri sürdü.

Trump başkanlık kampanyası süresince vergi geçmişini yayımlamayarak tepki çekti. New York Times ise haberinde Trump'ın çok gizli tuttuğu üç sayfalık vergi belgesine ulaştığını belirterek haberinde bu belgenin ayrıntılarına yer verdi. Buna göre Trump 1995 yılında maliye bakanlığına 916 milyon dolarlık borç bildirerek bu yılı takip eden 18 yıl boyunca kurumlar vergisinden muaf kaldı.

Gazete Trump'ın 18 yıl süreyle her yıl en az 50 milyon doları vergisiz olarak cebe indirdiğini ileri sürerek Cumhuriyetçi adayın bu yolla en az 915 milyon dolarlık vergi kaçırdığını yazdı. Trump cephesi haberi yayımlayan New York Times Gazetesi'ni, Clinton'ın kampanyasını desteklemekle suçlayarak habere konu olan belgenin asılsız olduğunu belirtti.

BELGE TRUMP TOWER'DAN GELDİ

New York Times'ın yayımladığı haberin ardından habere kaynak olan belgenin doğruluğuna yönelik ateşli bir tartışma başladı. Cumhuriyetçilerin yalanladığı belgeye sahip çıkan Demokratlar ise aksi kanıtlanmadığı sürece belgenin gerçekliğinden şüphe etmeyeceklerini belirterek Trump'ın bizzat vergi dökümünü yayımlayarak bu tartışmalara son verebileceği hatırlatıldı. Haberi yayımlayan New York Times ise belgenin gönderildiği kaynağın adını vermezken söz konusu belgenin Trump Tower'dan geldiğini açıklayarak tartışmayı yeni bir boyuta taşıdı. Trump'ın eski vergi danışmanlarından Jack Mitnick ise yaptığı açıklamada belgelerin orijinal olduğunu ileri sürdü.