X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İran savaş gemileri o bölgeye girdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

savaş gemileri o bölgeye girdi!

  • Giriş Tarihi: 7.10.2016 10:30
İran savaş gemileri o bölgeye girdi!
İran savaş gemileri o bölgeye girdi!

Balıkçılık Bakanı Kifayin 'a ait iki geminin, Yemen karasularına izinsiz girdiğini açıkladı. Gemiler hala Yemen kara sularında bulunuyor.

'a ait iki geminin, karasularına izinsiz girdiği bildirildi.

Yemen Balıkçılık Bakanı Fahd Kifayin, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, iki gemisinin Yemen karasularına izinsiz girdiğini belirterek, bunu "uluslararası hukukun apaçık ihlali" olarak nitelendirdi.

İran gemilerinin benzer bir ihlali yakın bir zamanda da gerçekleştirdiğini kaydeden Kifayin, "İran gemileri, provokatif bir şekilde Yemen karasularına girdi, Abd el-Kuri ile Sahme adalarına 5 milden daha az mesafede yaklaştı. Bu eylem hukuksuz bir şekilde avlanmak, su altı zenginliklerine zarar vermek ve Yemen karasularını ihlal etmek anlamına gelir." ifadesini kullandı.

Kifayin, mart ayında da bir İran gemisinin Sokotra adası açıklarında Yemen karasularına girerek benzer bir ihlali gerçekleştirdiğini, bunun üzerine geminin alıkonulduğunu ve mürettebatının sorgulandığını hatırlatarak, ülkenin içinde bulunduğu şartlar fırsat bilinerek su altı zenginliklerine yönelik ihlaller yapılmaması konusunda uyarıda bulundu.

İran yönetiminden konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Yemen Hükümeti İran'ın, balıkçı gemileri aracılığıyla Husilere silah taşıdığını iddia ediyor, İran Yemen Hükümetinin bu iddialarını yalanlıyor.