X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Musul operasyonunda flaş gelişme!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Musul operasyonunda flaş gelişme!

  • Giriş Tarihi: 24.10.2016 19:17 Güncelleme Tarihi: 24.10.2016 19:25
Musul operasyonunda flaş gelişme!
Musul operasyonunda flaş gelişme!

birliklerinin, Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması için yürütülen operasyon kapsamında, kentin güneydoğusundaki Karakuş beldesinde kontrolü tamamen sağladığı bildirildi.

Albay Muhammed el-Ceburi yaptığı açıklamada, ve polis birliklerinin, Musul kentinin doğu girişi olarak bilinen El-Hamdaniyye kazasının Karakuş beldesini tamamen ele geçirdiğini ifade etti.

Ceburi, ortak operasyonlar komutanlığı birliklerinin, Musul'un 20 kilometre güneydoğusunda Hristiyan nüfusun yoğun olduğu Karakuş'ta tarama çalışmalarına başladığı ve belde sakinlerinin bölgeden tahliye edildiğini söyledi.

Ordu birlikleri dün Karakuş'un kuzeyindeki Hristiyan nüfusun yer aldığı Rutle beldesini ele geçirmişti.

Öte yandan orduya bağlı medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, 9'uncu birliğin, Hamdaniyye kazası yakınlarındaki Keremlis beldesine yönelik operasyon başlattığı bildirildi.

Birliklerin, Keremlis'in denetimini ileriki saatlerde ele geçirebileceği tahmin ediliyor.

Yüzbaşı İyad Ramazan ise 15'inci birliğin, Musul'un güneyindeki Hammam el-Alil nahiyesine bağlı El-Hafsan ve Kadıyye köylerinin kontrolünü yeniden ele geçirdiğini söyledi.

Başbakanı Haydar el-İbadi, 17 Ekim'de Musul'u kurtarma operasyonun güney, doğu ve kuzey bölgelerinden başladığını duyurmuştu.