Türkiye'nin adımı AP'yi şaşırttı

Giriş Tarihi: 23.11.2016 10:20 Güncelleme Tarihi: 23.11.2016 11:28
Türkiye'nin adımı AP'yi şaşırttı

Avrupa Parlamentosu'ndaki iki büyük siyasi grubun liderleri 15 Temmuz darbe girişiminin ardından devam eden operasyonlar nedeniyle Türkiye ile süren üyelik müzakerelerinin dondurulmasını istedi, Türkiye'nin Çin ve Rusya'ya yönünü çevirmesini 'şaşırtıcı' olarak değerlendirdi.

Avrupa Parlamentosu, bugün Türkiye ile yapılan müzakerelerin durdururup durdurulmamasını oyluyor. Birçok Avrupalı liderin "Kaybımız olur" görüşünü savunduğu müzakereler için AP'deki 2 büyük grup "Müzakereler dondurulsun" dedi. Parlamento'da yapılan oylama, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı 57 yıldır gösterdiği ikircikli tavrı akıllara getirdi. 1959'da başlayan ilişkiler, 'sonu gelmeyen müzakereler' halinde devam ederken, AB son olarak verdiği 'vize muafiyeti' sözünü de tutmadı.

AP'DE TÜRKİYE OYLAMASI YARIN

Avrupa Parlamentosu'ndaki iki büyük siyasi grubun liderleri Türkiye ile süren üyelik müzakerelerinin dondurulmasını istediler.

Parlamentonun en büyük fraksiyonu olan merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nin lideri Manfred Weber, dün yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye mesajımız çok açıktır: katılım müzakereleri derhal dondurulmalıdır" dedi.


Weber, Türkiye'nin AP karşısındaki tutumuna şaşırdığını belirterek, "Türkiye'nin Çin ve Rusya'ya yönünü çevirmesi şaşırtıcı" ifadelerini kullandı.
Sosyalist grup lideri Gianni Pitella da benzer bir açıklamayla, "Katılım müzakerelerini dondurmak istiyoruz" dedi.

.
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin adımı AP'yi şaşırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz