X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER HÜSNÜ BİRMAN: Doğal afet!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

HÜSNÜ BİRMAN: Doğal afet!

  • Giriş Tarihi: 26.1.2013

İzmir battı yine. Yağmura teslim oldu geçen hafta. Rögarlar taştı, hayat felç oldu. Belediyeden açıklama: Doğal afet!..

***
Gazete arşivlerine göz attım... Bakın geçen sene ne demişler: - 2004-2012 yılları arasında 71 derede 96 kilometre uzunluğunda ıslah yapıldı. 139 kilometre yağmur suyu kanalı ve 644 kilometre kanalizasyon şebekesi döşendi. - Sel havzalarında sele ve erozyona karşı önlemler alındı. - İZSU, dere temizlikleri için 11,2 milyon lira değerinde araç satın aldı. - Bugüne kadar ihaleyle gerçekleştirilen 213 derenin temizlik ve bakımı, hizmet filosuna katılan 20 adet iş makinesi ve 20 adet kamyonla yapılmaya başlandı. - Yağışın olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla 2004- 2012 yılları arasında 251 milyon 200 bin liralık altyapı yatırımı yapıldı. - Artık alt yapı sorunumuz kalmamıştır...
***

Gazetelerde renkli fotoğraflarla bu yatırımları ve hizmetleri okuyunca, inanıyor insan. İçi rahatlıyor. Oy verip seçtiği yöneticileri ile gurur duyuyor. Sağda solda yaşadığı şehri ile övünüyor.
***
Geliyoruz bugüne... İşte geçen haftaki manzara: İzmir'in sokaklarında sele kapılmış yüzen ev eşyaları... Mobilyalar... Hatta otomobiller.... Ne ararsanız... İnsanlar perişan, çareyi kum torbalarında arıyor. Hele zemin katlar! Akşam yatıyorsun, yüzme bilmiyorsan, sabah yataktan çıkman ne mümkün..

***
Ama bakın bizim yazılı basına... Ana sayfalarda günlerce haber: "Türkan Şoray'a sevgi yağmuru!" Bu rezaletten ne bir fotoğraf, ne de hesap soran kimse var... Bu demektir ki herkes bakacak başının çaresine. Artık çantanızda can yeleği mi , şişme bot mu taşırsınız bilemem...

***

Peki, hepsini geçtim de. Ya belediye... Başkan... Çıkıp da "pardon" diyen, sorumluluğu üstlenen biri! Ya da neden bunları yaşadığımızı izah edecek bir yetkili! Güldürmeyin beni. Dedik ya, "doğal afet" bu!..