X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Tütüne destek şart"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Tütüne destek şart"

  • Giriş Tarihi: 22.3.2013

Tütün Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Turan Gülümser, Türkiye'nin bölgedeki en büyük yaprak tütün üreticisi olmasının yanı sıra, sigara üreticileri için tüketim potansiyeli olarak dünyanın en cazip pazarlarından biri olduğunu ama bu gücünü kullanamadığını söyledi. Lübnan'da ve Yunanistan'da tütün üretiminin devlet destekli olduğunu belirten Gülümser, Türkiye'nin, dünyanın önde gelen oryantal tütün üreticisi konumunu devam ettirebilmesi için, özellikle Lübnan ve Yunanistan'daki politikaların Türkiye'de de uygulanması gerektiğini söyledi. Türkiye'de tütün üretiminin giderek azaldığını belirten Gülümser; "Komşu ülkelerdeki uygulamaları örnek alırsak bunun ülkemiz tütüncülüğüne dikkate değer bir katkı sağlayacağı açıktır"dedi.

SATIN ALMA GARANTİSİ

Yunanistan Tarım Bakanlığı ile uluslararası sigara üreticisi bir firma arasında imzalanan anlaşmaya göre, firma tarafından geçen üç yıl Yunanistan'dan alınan tütünlerin yaklaşık yüzde 20 fazlasına karşılık gelen bir miktara üç yıllık dönem için satın alma garantisi sağlandığını belirten Gülümser, "Bunun yanında, İtalya, İspanya ve Polonya'da üretilen tütünlerin alımını zorunlu kılacak benzeri anlaşmaların geçmişte yapılmış olduğu herkesçe bilinmektedir"diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.