X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça'nın 40 yıllık şebekesini yeniliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'nın 40 yıllık şebekesini yeniliyor

  • Giriş Tarihi: 10.4.2013 10:42

Yeni 'nın 100 kilometrelik şebekesini yenileyen İZSU Genel Müdürlüğü, şimdi de Foça'nın 1970'lerde yapılan içme suyu şebekesini yenilemeye hazırlanıyor.

Proje kapsamında ilçeye, toplam 116 kilometre uzunluğunda yeni şebeke döşenecek.

Sağlıklı içme suyu alt yapısı kazandırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çevre yerleşimlerde başlattığı yatırım seferberliği sürüyor. Su kaçaklarının yoğun olduğu bölgelerde şebekeler yenilenirken, yeni yatırımlar için de proje çalışmaları başladı. İZSU Genel Müdürlüğü son olarak, merkezinde 1970'li yıllarda yapılan içme suyu şebekelerini yenilemek için proje ihalesine çıkıyor.

10 aylık proje süresinin ardından İZSU Genel Müdürlüğü, 2014 yılında yatırım için start verecek. 86 kilometresi şebeke ve 30 kilometresi iletim hattı olmak üzere 116 kilometre uzunluğunda yeni içme suyu şebekesi döşenecek. Bu arada Gerenköy'deki kuyulardan Foça'ya su aktaran iletim hattı da yenilenerek arazilerden geçen hat kadastral yola alınacak.

İZSU Genel Müdürlüğü, daha önce de Yeni Foça'nın 100 kilometrelik şebekesini yenilemiş, 5 milyon liralık yatırım yapmıştı. Ayrıca Yeni Foça'nın yaz aylarında artan nüfusunun su ihtiyacını karşılamak için 6 yeni kuyu açmıştı.