Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Unuttular

Giriş Tarihi: 24.7.2013

Büyükşehir Belediyesi, Gaziosmanpaşa ve Gazi bulvarlarında görme engelliler için kaldırımlarda yapılması gereken hissedilebilir yüzey çalışmasını unuttu

Kentte yaşayan görme engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla kendi sorumluluk alanı içindeki cadde, bulvar ve meydanlarda hissedilebilir yüzey çalışması başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi Gazi Bulvarı'nda yol ve kaldırım düzenlemelerinde görme engellileri unuttu. Edinilen bilgilere göre 2005 yılında yürürlüğe giren ve 2012 yılında bir yıl süresi uzatılan yasa gereğince uyarınca engellilerin erişim hakkına ilişkin düzenlemeler yapılması için yerel yönetimlere tanınan süre 7 Temmuz 2013'te doldu. Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk aşamada Karşıyaka Girne Bulvarı'nda başlatılan çalışmalar Konak'a kaydırıldı. Çalışma kapsamında kent geneline 70 kilometre uzunluğunda hissedilebilir yüzey döşemesi yapılması öngörüldü. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gazi Bulvarı ve Gaziosmanpaşa bulvarları ile bu iki bulvarı dik kesen ara sokaklarda Şubat ayında başlattığı yol ve kaldırım düzenleme çalışması tamamlanma aşamasına geldi. Proje gereği Hilton ve Swiss Otel Grand Efes'in de üzerinde yer aldığı Gaziosmanpaşa Bulvarı'nın protokol yolu olarak düzenlenmesi öngörüldü. Bir yandan Konak Meydanı ve Fevzipaşa Bulvarı'nda görme engelli vatandaşlar için kaldırımlara hissedilebilir yüzey döşemesi yapan Büyükşehir Belediyesi'nin yeni düzenlediği Gaziosmanpaşa ve Gazi bulvarlarında bu uygulamayı unutması şaşkınlık yarattı. Yılbaşında ihale edilen ve 2 milyon 385 bin liraya maliyetle bu ay içinde bitirilmesi gereken iş kapsamında hissedilebilir yüzey uygulamasının şartnameye dahil edilmediği öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi'nin bu unutkanlığı tartışmaları da beraberinde getirdi. Kaldırımlara engelli rampası yapan Büyükşehir Belediyesi'nin görme engellileri unutması tepkiye yol açtı.

8 YILLIK SÜRE BİTTİ

Engellilerin erişim hakkına ilişkin düzenlemelerin yapılması için 7 Temmuz 2005'ten itibaren "7 yıl" olarak belediyelere verilen süre 4 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren torba kanun ile bir yıl daha uzatıldı. 5Süre 7 Temmuz 2013'te sona erdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda kent genelinde birçok düzenlemeye gitti. Engelli rampası olan belediye otobüsleri de satın alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unuttular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz