X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yaşar, yenilenebilir enerji uzmanları yetiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yaşar, yenilenebilir enerji uzmanları yetiştirecek

  • Giriş Tarihi: 19.9.2013

Yaşar Üniversitesi, İzmir ve Ege'nin yenilenebilir enerji kaynaklarındaki yetişmiş uzman açığını kapatmak için Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü'nün ardından bu yıl da meslek yüksek okulu bünyesinde Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı açtı. Türkiye'nin, 2012 sonu rakamlarına göre cari açığınının yüzde 71'I enerji ithalatından kaynaklanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2023 yılına kadar elektrik arzındaki termik, hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerjisi gibi alternatif enerji payını yüzde 1'den yüzde 30'un üzerine çıkararak cari açığı kapatmayı planlıyor.

SEKTÖRLE İŞBİRLİĞİ

Yaşar Üniversitesi, özellikle rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kapasitesi açısından öne çıkan Ege Bölgesi ve İzmir'in potansiyelini göz önünde bulundurarak yenilenebilir enerji sektöründe yetişmiş teknik eleman ihtiyacını karşılamak için Meslek Yüksek Okulu bünyesinde Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı açtı. Meslek Yüksek Okulu Elektrik ve Enerji Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Karacan, "Ege ve özellikle de İzmir, coğrafi konumu, ekolojik yapısı, tarım ve sanayi sektöründeki gelişmişliği nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve geliştirilmesi açısından çok yüksek bir potansiyele sahip. Özellikle rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kapasitesi açısından hep ön sıralarda. Bu bağlamda Yaşar Üniversitesi Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı, enerji sektörü temsilcileriyle işbirliği sağlayarak bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılamayı hedefliyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.