X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Köylere okul servisi, Milli Eğitim'in görevi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Köylere okul servisi, Milli Eğitim'in görevi"

  • Giriş Tarihi: 20.10.2013

Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, ulaşım hizmeti verdiği bazı köylerin taşımalı eğitim kapsamından çıkarılarak bu köylerdeki okul servislerinin kaldırılması nedeniyle bir açıklama yaptı. Binlerce öğrencinin mağduriyetine yol açan uygulama sonrası kurumlarının hedef gösterilmesinin doğru olmadığı dile getirilen açıklamada, "Köylerinde okul bulunmayan öğrencilerin merkezi ilköğretim okullarına taşınmasını esas alan taşımalı eğitim modelinde, ulaşım hizmetinin sağlanması Milli Eğitim müdürlüklerinin görevidir" denildi. ESHOT Genel Müdürlüğü'nün konuya ilişkin açıklaması şöyle:

YASAL ZORUNLULUK
"2013-2014 Eğitim-Öğretim Dönemi'nin başladığı günden bu yana, taşımalı eğitim kapsamındaki pek çok köyde öğrencilerimiz okullarına ulaşma konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Bugüne dek Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tahsis edilen servislerle okullarına taşınan öğrencilerin bu hizmetten yoksun bırakılmasına gerekçe olarak, Büyükşehir Yasası'nda yapılan değişiklikle mahalle statüsü kazanan köylerin taşımalı eğitim kapsamından çıkarılması gösterilmektedir. Bbazı haberler ve içeriğindeki görüşlerde, belediye otobüslerinin sefer yaptığı köylerden servis araçlarının kaldırıldığı belirtilmekte, dolayısıyla belediye otobüslerini taşımalı eğitim sisteminin bir aktörü haline getirme çabaları su yüzüne çıkmaktadır. Bu kapsamda öğrencilerin öğretim kurumlarına Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarca taşınması yasal zorunluluktur."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.