Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaratıcılığına güvenen bu yarışmaya katılsın!

Giriş Tarihi: 25.11.2013

Giderek sıradanlaşan CV'lerin daha dikkat çekici hale gelmesi ve insanların kendilerini şablonlara bağlı kalmadan özgürce ifade edebilmesini amaçlayan Yeni Asır CV Tasarım Yarışması'na başvurular başladı

Son yıllarda sık sık CV ve resume kelimelerini duyar olduk. "Si, vi" diye okunan bu iki harf aslında Latince kökenli Curriculum Vitae kelimelerinin baş harfinden başka birşey değil. Curriculum Vitae, "hayat yarışı" Fransızca kökenli olan Resume de "özet" olarak Türkçeye çevriliyor. Aslında biz ikisini birden karşılayan "özgeçmiş"i kullanmaya çalışıyoruz ancak biz arzu etmesek de CV kullanımı sanki biraz daha yaygın. CV veya özgeçmiş, aslında sizi müstakbel işvereninize doğru ve tam olarak anlatabilmek için hazırlanan bir metin. Son zamanlarda herkesin CV'si adeta teksir makinesinden çıkmış gibi giderek birbirine benzemeye başladı. Oysa CV'nin bir önemli görevi de işverenin dikkatini çekmektir. Eğer dikkat çekemiyorsanız; mükemmel bir geçmişe, iyi eğitimlere ve pek çok özelliğe sahip olmanıza rağmen İK müdürünün masasının üzerinde duran yüzlerce CV'nin arasında sıkışıp kalıyorsunuz demektir.

KİŞİLİĞİN AYNASI
İK müdürü, kendisine iletilen CV'lerin miktarına ve vaktine göre CV'nizi bir süre inceler, şanslıysanız tümünü okur. Tümünü okumasını sağlayacak şey aranan nitelikleri taşıması kadar ilginç olması, diğerlerinden farklı ve yaratıcı olmasıdır. CV sizin kişiliğinizin aynasıdır. Gelecekteki işvereninizi sizin şirket için faydalı, yaratıcı, düşünme ve fikir üretme becerisine sahip olduğunuz konusunda ikna edebilmelidir. CV'niz bunları sağlarsa mülakata bir davet alabilirsiniz. Proje Sorumlusu Ahmet Veli Olgundeniz, "İşte Yeni Asır CV Tasarım Yarışması'nın amacı insanların sıradanlaşma döngüsünü kırarak onları daha farklı ve özgün olmaya teşvik etmek" dedi. Verilen bilgiye göre bir sınırlama yapmak kaçınılmaz oldu. Yarışmaya halihazırda üniversitelerin veya yüksekokulların son sınıflarında okuyan veya yeni mezun olmuş veya mezuniyetinin üzerinden en fazla 5 yıl geçmiş arkadaşlar katılabilecek. Bu bir tasarım yarışması olmasına rağmen içerik de önemli. Yani standartlara haiz "iyi" CV'ler içinden birinci, ikinci ve üçüncüyü belirlemek. Bu yüzden jüri üyeleri puanlama yaparken; yüzde 70 tasarım, görsel çekicilik ve orijinallik, yüzde 30 içeriğe (yazım kurallarına uygunluk, ikna edicilik) dikkat edecek.

ÖN ELEME KURULU
Yarışmaya başvurular 9 Aralık 2013'te gece yarısı sona erecek. 10 Aralık'ta Ön Eleme Kurulu toplanıp değerlendirme yapacak. 11 Aralık'ta da seçici kurul toplanacak ve ilk üç belirlenecek. Yarışma sonuçları ise 19 Aralık'taki İzmir İstihdam Zirvesi'nde ilan edilecek. Yarışmada dereceye girenlere çok değerli ödüller verilecek. Adaylar CV'lerini cvtasarimyarismasi2013@ yeniasir.com.tr email adresine ulaştıracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaratıcılığına güvenen bu yarışmaya katılsın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz