X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ödüle SBS'de ek puan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ödüle SBS'de ek puan

  • Giriş Tarihi: 5.5.2010

Milli Eğitim Bakanlığı uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Seviye Belirleme Sınavı'nda ek puan verilmesini kararlaştırdı. Uygulamaya hem destek hem de eleştiri var

MEB Talim Terbiye Kurulu, geçen ay yaptığı toplantıda, üniversiteye girişte öğrencilere uygulanan ek puan uygulamasının SBS öğrencilerine de uygulanmasını kararlaştırdı. Karar, Tebliğler Dergisi'nde yayımlandı. Karara göre, Uluslararası Bilim Olimpiyatları, Matematik Olimpiyat Sınavları, Proje Yarışmaları, Spor, Kültür ve Güzel Sanatlarla ilgili yarışmalarda, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilerin o yıla ait sınıf puanlarına, belirlenen oranda ek puan verilecek. Yapılan düzenleme gereği, yarışmalarda altın madalya alan veya birinci olan öğrencilere yüzde 4, gümüş madalya alanlara yüzde 3, bronz madalya alanlara yüzde 2, katılanlara yüzde 1 oranında ek puan verilecek. Puanlar sınıf puanına eklenecek. Sınıf puanı, Seyiye Belirleme Sınavı puanının yüzde 70'i, yıl sonu başarı puanının yüzde 25'i ve davranış puanının yüzde 5'i esas alınarak hesaplanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, uygulamadan yarışmaya katılan yüzlerce öğrencinin yararlanacağını açıkladı.

UYGULAMA BU YIL

Bu haktan yararlanmak isteyen öğrencilerin, derece veya katılım belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor. Uygulama bu yıldan itibaren geçerli olacak. Öğrenim gördüğü yıl birden fazla uluslararası sınava katılan öğrencilerin almış olduğu en yüksek derece, sınıf puanına katılacak.

EĞİTİMCİLER NE DİYOR?
Cem Gülan (Özel Okullar Birliği Başkanı): Uygulama yerinde bir karar. Prensip olarak uluslararası alanda başarı ile ülkemizi temsil eden öğrencilere ek puan verilmesini büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Ancak her zaman olduğu gibi acele edilmiş. Yarışın ortasında kural değiştirilmez.
Galip Çağatay (Eğitimci): Nisan ayında alınan bu karar, bir çok öğrencinin puanını değiştirecek. Büyük bir kesimin bu değişimden haberi yok. Yapılan bir çok yarışmaya öğrenciler sınavlara hazırlandıkları için katılmadılar. Uygulamanın bir yıl sonra başlatılması gerekirdi.

kalan karakter 1000

myurterim myurterim // KONYA

cocuklarimizi motive etmek icin guzel bir calisma

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 18.05.2010 20:20
myurterim myurterim // KONYA

guzel bir uygulama cocuklarimizi bir sekilde tesvik etmis olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.05.2010 20:13
gelincik7 gelincik7 // ÇANKIRI

teşvik içeren uygulamalar için titizlikle karar alınmalı.dengeler bozulmadan.bu iyi bir uygulama

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 14.05.2010 16:41
battalca battalca // BURSA

çok iyi teşvik edici bir uygulama

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 13.05.2010 12:57
myurterim myurterim // KONYA

Guzel bir uygulama ogrencileri tesvik edici bir durum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 12.05.2010 13:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.