X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Kadavra görmeden" mezun oluyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Kadavra görmeden" mezun oluyorlar

  • Giriş Tarihi: 1.2.2011 13:02 Güncelleme Tarihi: 1.2.2011 13:03

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri, kadavra (üzerinde çalışma yapılan ölü insan vücudu) bağışı yapılmadığı için anatomi derslerinde plastik maketler üzerinde eğitim yapıyor.

ÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Behnan Alper, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadavranın kaliteli tıp eğitimi için önemli bir materyal olduğunu bildirdi. Kadavra ile çalışmanın yasal ve etik değerler açısından bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Alper, bu nedenle Türkiye'de kadavra bağışının yeterli oranda olmadığına işaret etti.

Batı ülkelerindeki kadavra bağışının bilime ve insanlığa hizmet etme bilinciyle yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Alper, ''Pratik eğitim, tıp eğitiminin ayrılmaz bir parçası olduğundan kadavraya Türkiye'deki diğer tıp fakültelerinde olduğu gibi bizim de ihtiyacımız var. Sadece bizim üniversitemizde değil, en eski ve köklü üniversitelerimizde bile bu sıkıntı uzun yıllardır yaşanıyor'' dedi.

PLASTİK MAKETLERLE EĞİTİM

Kadavrasız bir tıp eğitiminin ''kalitesiz eğitim'' anlamına gelmediğini vurgulayan Prof. Dr. Alper, ÇÜ Tıp Fakültesinde eğitim gören bin 300 öğrencinin, hiç kadavra bağışı yapılmadığı için anatomi derslerinde, Türkiye'ye ithalatla getirilebilen plastik insan maketleri üzerinde eğitim gördüğünü ifade etti.

Gerçeği ile bire bir uyumlu olan bu maketlerle geleceğin doktorlarını yetiştirdiklerini anlatan Prof. Dr. Behnan Alper, ''Maketlerle yapılan eğitimde bir geri kalma sıkıntısı yok. Ama tabi kadavranın gerçekliğini vermek çok da kolay olmadığı için kadavra bulma yolunda çabalarımız sürüyor'' diye konuştu.

KADAVRA VE YASALAR

Prof. Dr. Alper, kadavra sıkıntısının çözümü konusunda gerek Adalet Bakanlığı, gerekse İçişleri Bakanlığı düzeyinde yıllar önce yapılan girişimlerle yasal düzenlemeler yapıldığını anımsatarak, şöyle devam etti:

''Bu düzenlemelere göre, sahipsiz cesetler kadavra olarak üniversitelere verilebiliyor ancak uygulamada pek yok. Yasalara göre bir cesedin eğitim amaçlı kullanımı için beklenmesi gereken süreçler var. Bu süreçte ceset ya Adli Tıp Kurumu morgunda ya da morgu bulunan büyük mezarlıklarda bekletiliyor. Bu bekleme süresi eksi 4 derecede gerçekleştiğinden ve özel ilaçlamalar yapılmadığından en geç 15-20 gün içinde ceset kadavra olarak kullanılabilme özelliğini yitiriyor. Oysa, iyi koşullarda saklanan bir kadavrayı 4-5 yıl kullanma şansımız var. Kadavrayı, iskelet sistemindeki bir çalışma için vücut bütünlüğü bozulmadığı sürece uzun yıllar kullanma şansımız var.''

Prof. Dr. Alper, üniversite bünyesinde yeni bir anatomi laboratuvarı kurulması için çalışmalarının bulunduğunu, bu kapsamda cesetler için özel saklama dolapları, ilaçlama havuzları, eğitim masalarının bulunacağını ifade ederek, ''Ancak, bu süreçte kadavra bağışı bilincinin de oluşmasını ümit ediyoruz. Din adamlarımızın, organ bağışında olduğu gibi kadavra bağışının da caiz olduğu yönünde telkinlerde bulunmalarının sıkıntıyı çözebileceği düşüncesindeyiz'' diye konuştu.

kalan karakter 1000

balcimcime balcimcime

peki buğün itibariyle kadavra mevcut mu 31.07.11

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.07.2011 13:49
balcimcime balcimcime

merhabalar... lysdekikli sıralamam 6969. tıp istiyorum ama hangi okullar ii tus kazandırma oranı yada kadavra olan olmayan okullar da varmış yardımcı olur musnuz tercih yapcam deney yapmayada başka imkanlar yada öğretim görevlileri açısından nereleri öncelikli olarak yazıyım.. bi kaç tane düşündüm hacetepe(kastamonu kampüsü) ..abant..adnanmenderes..pamukkale..çukurova.. erciyes..zonguldak..mersin
2 Dakika Önce • Beğen • Yorum Yap balcimcime 19 mayısingilizce ve normali..hacettepe diş ve ecza.. teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 27.07.2011 11:52
dr_blackwell dr_blackwell // İSTANBUL

kadavra görmeden tam manasıyla bir tıp eğitimi alındığı söylenemez..tıp fakültelerinde kullanılan maketler gerçek insan vücuduna sadık kalınarak yapılmış olsa da kadavra kadar gerçekçi değildir..bazı oluşumlar olduğu yerden farklı konumlarda gösteriliyor bu maketlerde..mezun olduktan sonra kadavra görmeden nasıl cerrahlık yapacak bu öğrenciler muamma..dokunarak, gerçek bir organı hissederek, aslını görerek, inceleyerek öğrenmek var kadavrada bir de siniri temsilen konulan ipliklere bakarak öğrenmek var maketlerde..Anatomisiz tıp olmazsa, kadavrasız da anatomi olmaz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 01.02.2011 14:07
balcimcime balcimcime

31.07.11 bugün itibari ile kadavra mevcut mu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.07.2011 13:50
arminus arminus // İÇEL

ha ha ha....işte türkiyedeki eğitim standartları...doktormu olacak şimdi onlar...ben 3 yıldır ukrayna da uçak ve helikopter mühendisliği okuyorum....birebir savaş jetlerini ve uçak parçalarını inceleyebilme fırsatı buluyoruz....tıp fakültelerindede aynı 1 inci yıldan başlayarak kadavra üzerinde çalışıyorlar....aklı olan öss le uğraşıp dünyanın adını dahi bilmediği türk üniversitelerinde vakit harcamasın...çünki yurt dışında eğitim hem türkiyedekinden daha kaliteli hemde oldukça ucuz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır7
cevapla 01.02.2011 15:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.