X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Zorunlu eğitim Resmi Gazete'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'de

  • Giriş Tarihi: 11.4.2012 10:05 Güncelleme Tarihi: 11.4.2012 11:31

" ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanuna göre, zorunlu çağı, 6-14 yaş yerine 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. Bu çağ, çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlayıp, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda bitecek. İlköğretim; 4 yıllık zorunlu ile 4 yıllık zorunlu dan oluşacak.

8 yıllık okullarda, kesintisiz eğitim yapılan ilköğretim kurumları, artık ilkokul ve ortaokul olarak, bağımsız okullar şeklinde kurulacak. Ancak ortaokullar, imkan ve şartlara göre ilkokul veya liselerle birlikte de kurulabilecek.

İlköğretimin, özel idare bütçelerinden yıllık gelirin en az yüzde 20'si oranında elde edilecek gelirleri; kurumlarının arsa temini, binalarının yapım, bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanması için de kullanılacak. İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nda yapılan bu değişiklikler, Kanunu'nda da yapılıyor.

İmam hatip ortaokulları

İlköğretim kurumları tanımlanırken, '' ortaokulları'' da bu tanımda yer aldı.

Buna göre, ilköğretim kurumları; 4 yıllık zorunlu ilkokullar, 4 yıllık zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam hatip ortaokullarından oluşacak.

Ortaokullar ile imam hatip ortaokullarında; lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik dersler oluşturulacak. Ortaokul ve liselerde, ''Kur'an-ı Kerim'' ve ''Hz. Peygamberimizin hayatı'', isteğe bağlı, seçmeli ders olarak okutulacak.

Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri, Bakanlıkça belirlenecek.

Ortaöğretim ise ilköğretime dayalı, 4 yıllık zorunlu, örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarını kapsayacak. Bu okulları bitirenlere, ortaöğretim diploması verilecek.

Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. Bakanlar Kurulu, uygulamayı bir eğitim öğretim yılı erteleyebilecek.

Kanunla, ilgili kanundaki ''8 yıllık kesintisiz ilköğretim'' ibaresi ''ilköğretim ve ortaöğretim'' olarak değiştiriliyor ve ''8 yıllık kesintisiz'' ibaresi çıkarılıyor.

Katsayı düzenlemesi

Kanun, ye girişteki uygulamasına ilişkin düzenlemeler de içeriyor.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarına giriş ve yerleştirme işlemleri, imkan, fırsat eşitliğini sağlayacak önlemleri almak kaydıyla, tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak.

Yükseköğretim kurumlarına, esasları YÖK tarafından belirlenen merkezi sınavlarla girilecek. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacak. Ortaöğretim bitirme başarı notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecek. Ortaöğretim başarı puanının yüzde 12'si, yerleştirme puanı hesaplanırken merkezi sınavdan alınan puana eklenecek.

Ortaöğretim kurumlarını birincilikle bitiren adaylar için mevcut kontenjanların yanı sıra YÖK kararı ile ayrı kontenjanlar belirlenebilecek.

Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya bunlara en yakın olan mesleki ve teknik önlisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebilecek. Bu öğrencilerin yerleştirilmesine ilişkin usul ve esaslar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın görüşü üzerine YÖK tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Önlisans mezunları için ilişkili lisans programlarında belirlenmiş kontenjanın yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde YÖK kararı ile her yıl dikey geçiş kontenjanı ayrılabilecek.

Yabancı uyruklu öğrenciler ile ortaöğretimin tamamını yurt dışında tamamlayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarına kabul usul ve esasları YÖK tarafından belirlenecek. Uluslararası antlaşmalar gereği Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında burslu olarak öğrenim görecek yabancı uyruklu öğrencilerin yerleştirme işlemleri YÖK tarafından yapılacak.

YÖK tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre, belli sanat ve spor dallarında üstün kabiliyetli olduğu tespit edilen öğrenciler ile TÜBİTAK tarafından tespit edilen uluslararası bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrenciler, ilgili dallarda eğitim yapmak kaydıyla yükseköğretim kurumlarına yerleştirilebilecek. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler bakımından bu kurumların mezunlarının, YÖK tarafından belirlenen aynı meslek dalında yer alan yükseköğretim programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlarda aldıkları puanlara ilave edilecek, ortaöğretim başarı puanı hesaplanmasında, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki mevzuat hükümleri uygulanacak.

kalan karakter 1000

MEHMET MEHMET

ortaokulda haremlik seramlık olacak..kuran ı kerim eğitimi almak isteyen kız ve erkler yana yana oturacakmı,kızlar kuran öğrenirken okulda türban takacak mı??

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 11.04.2012 11:13
can can

cok yerinde alinmis bir karar biraz gec olsada avrupadad okularda cocuklara din dersi egtimi veriliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır4
cevapla 11.04.2012 11:05
İRFANalper İRFANalper

Bu iki seçmeli dersi almadığımızda başımıza bir şey gelecek mi. Diğer derslerimizin notlarını etkileyecek mi. Kim garanti edecek.
Zorunluluk anlamının Türkçesi ile 4 4 4 de neden üç diploma çıkıyor. Mantık nerede

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 11.04.2012 10:57
bundan sora bundan sora

bundan sora uzaya gider araplarda bizi cok sever cocuklarimizinda gözü kör olur abd ve ab ile kör ebe oynariz yani iyi oldu cikarcilar böylelikle birileri bunlar 100 sene sora simdiki duruma ancak gelir derler sevinin cocuklarini vatanini seven insanlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır7
cevapla 11.04.2012 10:52
burçin teymen burçin teymen

neden öncelik kuran ve peygamberin hayatı. neden ingilizce almanca iletişim bilişim gibi dersler ikinci planda "sonradan belirlenecek" seçmeli dersler oluyor. neden?neden?neden?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır11
cevapla 11.04.2012 10:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.