X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fen-edebiyat mezunlarına müjde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Fen-edebiyat mezunlarına müjde!

  • Giriş Tarihi: 30.4.2012 17:15 Güncelleme Tarihi: 30.4.2012 17:16

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) 3 Mayıs'taki toplantıda fen-edebiyat, dil tarih coğrafya ve ilahiyat fakültelerinde pedagojik formasyonu kaldıran düzenlemeyi değiştireceğini söyledi.

YÖK'ün 5 Nisan'da aldığı kararla fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin pedagojik formasyon programını kaldırmasına öğrenciler tepki gösterirken, öğrencilerin içini rahatlatacak açıklama Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül'den geldi. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cangül, 3 Mayıs'ta yapılacak YÖK toplantısında bu konunun gündeme alınacağını ve pedagojik formasyonu kaldıran düzenlemenin değiştirileceğini söyledi. Cangül, "Eğitim fakültelerinden mezun olan öğrenciler zaten öğretmen olamıyor. KPSS'ye giriyorlar, ancak açıkta kalıyorlar. Biz bu işi sadece fen-edebiyat fakülteleri yapsın demiyoruz. Eğitim fakültelerinin de desteği ve ilgili alanların fakültelerinin bir araya gelmesiyle bu işin çözülmesini istiyoruz. Mesela engelli öğrencilerin eğitimini fen-edebiyat fakülteleri yapamaz. Ama bizim kimya analizi, organik kimya, fiziko kimya gibi laboratuarlarımız varken, eğitim fakültelerinde tek bir laboratuar mevcut" dedi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan 2012 YGS'yi de değerlendiren Cangül, 1,8 milyon öğrenciden 1 milyon 260 bininin 795'i fen bilimleri testinde, 870 bin 80'inin matematik testinde, 253 bin 918'inin sosyal bilimler testinde, 31 bin 249'unun da Türkçe testinde sıfır çektiğini hatırlattı. Fen bilimleri testinde sıfır çekilmesini normal karşılayan Cangül, ancak ana dilimiz olan Türkçe'de bile yaklaşık 32 bin öğrencinin sıfır almasının son derece üzücü olduğunu kaydetti. Cangül, "Bu insanlar 10 yıl sonra Türkiye'de bir yerlerin başına gelecekler. Bizim bu kişileri kazanmamız gerekir. Onlar da öğretmen olup Türkiye'ye hizmet verebilir. Bizim derdimiz bu öğrenciler kazanmak" diye konuştu.

"FELSEFE ÖĞRENCİSİ MEZUN OLDUKTAN SONRA SOKRAT MI OLACAK"
Fen-edebiyat fakültelerinden mezun olan öğrencilerin öğretmen olmaları için pedagojik formasyon programının kaldırılmasına anlam veremediklerini söyleyen Cangül, her yıl matematik dalında 13 bin adayın sınava girdiğini ve bunların 10 bininin fakültelere yerleştiğini söyledi. Sosyoloji bölümünü okuyanlardan örnek veren Cangül, "Mesela sosyoloji mezunu olan bir öğrenci sosyolog olamayacak, öğretmen olmayıp da ne yapacak? Felsefe öğrencisi mezun olduktan sonra Sokrates mi olacak? Biz bu konuda sadece YÖK'ün biraz daha çaba göstermesini istiyoruz. Eğitim fakülteleri ve fen-edebiyat fakültelerinin ortak çalışmasıyla bu sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Önünde sadece 'eğitim' ibaresi olmayan fen-edebiyat fakültelerinin bu işin dışında bırakılmasına karşıyız" dedi.

YÖK 3 MAYIS'TA TOPLANIYOR
Eğitim fakültelerinde fizik, kimya, biyoloji, matematik, felsefe grubu, Türkçe, tarih ve coğrafya alanlarında ortaöğretim öğretmenliklerinin, ilköğretimde de matematik, fen bilgisi ve sosyal bilgiler öğretmenliği gibi alanlarda ikinci eğitimlerin kapatıldığına dikkat çeken Cangül, 3 Mayıs ve sonrasındaki YÖK toplantılarında öğretmen yetiştirme meselesinin sağlıklı bir çözüme kavuşturulacağını hatırlattı. Cangül, "Genel kurul üyeleriyle yaptığımız görüşmelerde, konunun 3 Mayıs ve devamındaki toplantılarda çözüleceği bilgisi yer alıyor. Fen-edebiyat fakültelerinin de ağırlıklı olarak içinde olacağı bir çözüme ulaşılacağı söylendi" dedi.


kalan karakter 1000

Tuğçe Tuğçe

Arkadaşlar hiçbiriniz mantıklı yaklaşmıyorsunuz. Fen edebiyata öğretmenlik verilsin diyen fen edebiyat mezunu
verilmesin diyen eğitim fakültesi mezunu... Ben şuan lys'ye girdim napıcam tercihleri bilmiyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 15.07.2013 11:22
şükran şükran

ben fen edebiyat okuyorum derslerim o kadar ayrıntılı ve ağır ki hayalim mi gerçekleştirmek için katlanıyorum onca eziyete şimdi soruyorum;ÖĞRETMENLİĞİ HAKKETTİM Mİ HAK ETMEDİM Mİ???

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 23.05.2013 22:50
canan canan

nerde bu adalett yaaaa...egitim adı üstünde ögretmen yetiştiren kurumlarr.. ne işi var fen edebiyatınnn..zamanında açıkta kalmayalım die saçma sapan puanlarla girdiler bide ögretmen mi olacaklarrr

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 21.04.2013 08:50
merve merve

bizler öss de yüksek puanlarla egitime yerleştik onlarda iyi bişe yapsalardı egitim fakültesine gelrlerdi zatenn.bunu neden kimse söylemiyorr.. fen edebiyatdakiler düşük puanlarla yerleşip bide başımıza ögretmen mi olacak lanet olsun bu sistemee..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 21.04.2013 08:47
:) :)

MADEM ÇOK BİLMİŞ EĞİTİM MEZUNLARI BU ZAMANA KADAR NİYE ATANAMADINIZ FEF VAR DİYE Mİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 31.03.2013 13:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.