X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Atama bekleyenlere Bakan'dan müjde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Atama bekleyenlere Bakan'dan müjde!

  • Giriş Tarihi: 16.8.2012 09:26

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, öğretmen alımları ile ilgili sorulara yanıt verdi; "Bu yıl 57 bin öğretmen ataması yapılacak"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "İşsizlik oranı son 11 yılın en düşük düzeyinde. Mevsimsel faktörlerden ötürü işsizlik kış aylarında yükselir" dedi. Bakan Şimşek, Türkiye'nin bu yıl enerji ithalatına ödeyeceği paranın ise 60 milyar dolar civarında olmasını beklediklerini söyledi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gece sosyal paylaşım sitesi Twitter sayfasında vatandaşlarla sohbet ederek, gelen sorulara yanıt verdi.

"AKARYAKIT FİYAT ARTIŞ VE İNDİRİMLERİNİN HÜKÜMETLE İLGİSİ YOK"

Enerji harcamaları ile ilgili soruya Bakan Şimşek, "2011'de enerji ithalatına 54 milyar dolar ödedik, bu sene muhtemelen 60 milyar dolara çıkacak. Vergide indirim yok. Rüzgar enerjisinde 35. sıradan, 10. sıraya çıktık. Yerli ve yenilenebilir enerjiye destek veriyoruz, teşvik ediyoruz" dedi.
Akaryakıt fiyatları ile ilgili vatandaşların sorularına ise Bakan Şimşek, "Artışların da, indirimlerin de hükümet ile ilgisi yok. Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kuru esas belirleyici. Akaryakıt ürünleri üzerindeki vergiler esas itibariyle maktu olan ÖTV'den oluşmaktadır. 2002'de benzin üzerinde yüzde 70.2 vergi yükü vardı, şimdi bu yüzde 60'ın altına indi. Evet, yüksek bir oran, ama bizim dönemde düştü" değerlendirmesini yaptı.

"BU YIL 57 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, öğretmen alımları ile ilgili sorulara ise şu yanıtı verdi, "Ülkemizde hiç bir dönemde olmadığı kadar öğretmen aldık. Bu sene 57 bin 500 öğretmen alıyoruz. Yeni alımlarla AK Parti hükümetleri döneminde 350 binden fazla öğretmen almış olacağız. Bütçeden en fazla pay eğitime gidiyor. Eğitimde kaliteyi arttırmak için Fatih projesini uygulamaya koyduk. Bu sene 57 bin sen fazla atama yapmış olacağız. Sayı saymasını bilenlere duyurulur."

"İŞSİZLİK SON 11 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE"

İşsizlik rakamları ile ilgili olarak da değerlendirme yapan Bakan Şimşek, "2 milyon 272 bin işsizimiz var. İşsizlik oranı son 11 yılın en düşük düzeyinde. Mevsimsel faktörlerden ötürü işsizlik kış aylarında yükselir. O nedenle mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranına bakılır. Avrupa'da işsizlik oranları nasıl hesaplanıyorsa, ülkemizde de işsizlik aynı yöntemlerle hesaplanıyor. Küresel kriz ve sonrasında Avrupa'da işsiz sayısı net 2 milyon artarken, biz 4 milyon yeni istihdam oluşturduk. Avrupa Birliği'nde işsizlik rakamları nasıl hesaplanıyorsa, ülkemizde de aynı şekilde hesaplanıyor" şeklindeki ifadeleri aktardı.

"TABİKİ BENİM, DANIŞMANLAR YATIYOR"

Bakan Şimşek, kendisine yöneltilen "Siz gerçekten bakan mısınız yoksa danışmanı mı?" sorusuna ise şu cevabı verdi, "Gecenin bu saatine kadar danışmanlar çalışır mı? Tabii ki kendim kullanıyorum."

kalan karakter 1000

fırat fırat

bu millet bu kadar imam maaşı ödemekte hiç zorlanmıyor ama....:(

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 02.03.2013 23:58
yeter yeter

liselerde iyi bir eğitim verilse dersaneler neden var..
öğretmen alımını sınırlayın sayın yetkililer ..vergilerimizle 3 ay tatil yapılmasını istemiyorum. özel liselerin sayısı artmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 23.09.2012 17:11
edebiyat edebiyat

evet 5000 atama bekliyoruz yeteri kadar madur olduk artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 25.08.2012 22:56
edebiyat edebiyat

edebiyat 5000 atamayı hakediyor. 2012 de sınava giren sayısında en fazla edebiyatçılar görünüyor. demek ki atama yeteri kadar yapılmıyor. birileri duysun bizi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.08.2012 22:53
edebiyat edebiyat

5000 edebiyat alımı istiyoruz.. bu çok bir şey değil. hakkımız...

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 20.08.2012 11:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.