X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dershaneler kendiliğinden kapanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dershaneler kendiliğinden kapanacak

  • Giriş Tarihi: 12.9.2012

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Dershaneler kapanacak" sözleriyle duyurduğu yeni sistem; zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 modeliyle gerçekleşecek. Yeni sistem, eğitimde verilecek 6 radikal kararla dershane ihtiyacını ortadan kaldıracak.
LİSELER ARASI FARK KALMAYACAK: 4+4+4 yeni eğitim modelinde öğrenciler Anadolu ya da fen lisesine hazırlanmak zorunda kalmayacak. Çünkü tüm liselerde isteyen öğrenciler için fen, sosyal bilimler, matematik, spor ve müzik gibi ağırlıklı eğitim paketleri bulunacak. OLGUNLUK SINAVI: Lise bittiğinde öğrencilere SBS yerine Olgunluk Sınavı gelecek. Bu sınavda öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitime ilişkin sorular sorulacak.
MESLEKİ EĞİTİM: 12 yıllık zorunlu eğitimin en önemli ayağını oluşturan mesleki eğitim de yeni sistemde başrol oynayacak. Ortaöğretimde başlayan ilgi ve yeteneğe göre seçmeli dersler, lisede öğrencilere mesleki ve teknik eğitimin cazibesini artıracak.
ÖZEL OKULLARA DESTEK: Hükümet, özel okullara özel teşvikler getirecek. Fiziki olarak dönüştürülme imkanı olan 300'e yakın dershane özel okula dönüştürülecek. Diğer dershanelerin ise arsa tahsisi ve vergi muafiyeti gibi teşviklerle özel okula yatırım yapmaları sağlanacak. Bu okullara burslu, yarı burslu öğrenci okutma zorunluluğu getirecek olan hükümet, özel okulları da öğrencisiz bırakmayacak. Bir öğrencinin bir yıllık eğitim masrafını hesaplayarak özel okullara destek primleri verecek. Hükümet, bunun sonucunda on binlerce dersliği öğrencilerle buluşturarak hem devlet okullarındaki yığılmaları bitirecek, hem de yatırım yapmaktan kurtulacak.
ÜNİVERSİTELER REFORME EDİLECEK: Üniversiteler arasında kalite farkının azaltılması yönünde çalışmalar yapılacak. Üniversiteler, A-B-C şeklinde seviyelere ayrılacak.
TEK AŞAMALI, RANDEVUYLA SINAV: Üniversite sınavı da iki aşamadan tek aşamaya düşecek. Lisede yapılan Olgunluk Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı'na başvurabilecek. Öğrencinin Ortaöğretim Başarı Puanı ve Olgunluk Sınavı Puanı'nın ortalaması alınarak Lisans Yerleştirme Sınavı yapılacak. İlerleyen zamanda öğrencilere aynı gün değil, randevu sistemiyle sınav yapılacak.

2 MİLYAR CİRO
Türkiye'de 4 bin 55 dershane bulunuyor. 50 bin 209 öğretmen, 20 bin personel bu dershanelerde istihdam ediliyor. 1 milyon 234 bin 738 öğrenci dershanelerde eğitim alıyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 100 bini burslu. Dershanelerin cirosu ise 1.5-2 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

kalan karakter 1000

abc abc

Ben bir lise öğrencisi olarak tüm liselerin eşit imkanlara sahip olabileceğine inanmıyorum ve aynı zamanda benimle aynı okulda okumakta olan arkadaşlarımın ve benim emeklerimize bir yerde saygısızlık bu. Bizim yıllarca çalışıp çabaladığımız ve Türkiye çapında üstün başarılarla girdiğimiz okulumuza mahalleden öğrenci alınması haksızlık. Ayrıca ilkokul arkadaşlarımla karşılaştırdığımda aynı şartlarda eğitim almadığımızı aynı özenin gösterilmediğini de görüyo

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 04.07.2013 17:20
mehmet mehmet

çocuğun içinde varsa çalışıp adam olmak okula gitmese de başarır ama içinde yoksa istersen nereye göndersen boş bu kadar öğremen atama bekliyor dersaneler ihtiyaçmış gibi gösteriliyor çocuğunu gönder parayı ver onların istediği bu başbakanı destekliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.04.2013 02:09
Meltem01 Meltem01

Özel okullara teşvikden önce yapılması gereken şuanki devlet okullarına teşvik yardımıdır.Tuvaletlerin temizliği ,hademeatamalarının yapılması,iyi bir eğitim sistemi,ödev kontrolleri bu çok önemlidir. Dershaneler kapatılınca özel dersler fiyatları uçuşa geçecek ,öğretmen bulamayacaksınız her bir ders saatini enaz 200TLden aldırmaya başlayacaksınız yeni gelecek olan eğitim sisteminde torpiller havada uçuşacak burası Avrupa değil.Formalar kalsın disiplin önemli

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır3
cevapla 12.12.2012 12:42
simay simay

kesinlikle dershaneler kapatılmamalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet40
hayır9
cevapla 15.11.2012 19:19
mehmet atlı mehmet atlı

arkadaşlar biraz mantıklı düşünürseniz dershanelerin kapatılması daha iyi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.01.2013 08:54
Fikret Uslu Fikret Uslu

Dershaneler kapatılmasın. Kapatılırsa zengin çocukları özel ders alırlar. Fakir çocuklar ise özel ders alamayacakları için başarısız olurlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır3
cevapla 12.11.2012 19:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.