X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Öğretmenlere KPSS müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Öğretmenlere KPSS müjdesi

  • Giriş Tarihi: 7.12.2012 09:29

ÖSYM tarihinde ilk defa öğretmenlere alan sınavı yapacak.

Öğretmenler için 2013 KPSS'de tarihi dönem başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM, 2013 KPSS için yürütmekte olduğu alan sınavı ile ilgili hazırlıklarını tamamladı. Buna göre öğretmenler 13 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak olan KPSS alan sınavından alacağı nota göre atanacak.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer tarafından geçtiğimiz aylarda "Öğretmenlerimiz için artık Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) alan soruları da soracağız" sözü üzerine Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) hazırlıklarını tamamladı. ÖSYM yetkililerinden edinilen bilgiye göre 13 Temmuz 2013 yılında yapılacak olan KPSS sınavında öğretmenler için 16 branşta soru kitapçığı hazırlanacak. ÖSYM bu alanlarla ilgili soru hazırlama uzmanlarını kadrosuna ekleyerek hazırlıklarını tamamladı. Böylece artık öğretmenlerin kaderini KPSS'deki alanlarıyla ilgili sorular belirleyecek.

ÖĞRETMEN NOTUNUN YÜZDE 60'I ALANINDAN

Yeni düzenleme ile öğretmenler için, genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri ve alanlarıyla ilgili sınav kitapçığı hazırlanacak. Sınav kitapçığında yüzde 20'si genel kültür, yüzde 20'si genel yetenek, yüzde 30'u eğitim bilimleri ve yüzde 30'u da alan sınavı şeklinde yapılması planlanıyor. Böylece öğretmenin alacağı notun yüzde 60'ı kendi branşıyla ilgili olacak.

BELİRLENEN ALAN DERSLERİ

2013 yılında ilk defa yapılacak olan KPSS'de belirlenen alanlar şöyle:

"Okul öncesi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, Fen- Teknoloji öğretmenliği, Sosyal bilgiler öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, Matematik öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği, Fizik öğretmenliği, Kimya öğretmenliği, T. Dili ve Edebiyatı öğretmenliği, Tarih öğretmenliği, Coğrafya öğretmenliği, Felsefe grubu öğretmenliği, Psikoloji danışmanlık ve Rehberlik, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği"

SORULARIN AĞIRLIĞI ALAN DERSİNDEN OLACAK

ÖSYM alan sınavının çerçevesini üç bölümden oluşturacak. Belirlenen alanlarda soru ağırlığı şöyle olacak:

- Akademik ders programı (Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) kur tanımlaması yaptığı genel ve geçerli öğretim programı) yüzde 40,
- İlgili dersin Okul programı (Mesela Tarih öğretmenliği için lise Tarih ders programı) yüzde 50
- Alanın öğretimi (Özel Öğretim Teknikleri) yüzde 1

kalan karakter 1000

sosyolog sosyolog

sosyoloji mezunuyum.formasyon da alamadım.biz felsefe grubu öğretmeni olarak atanıyormuyuz?lütfen sizlere sesleniyorum sosyologlara yardım edin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 26.12.2012 13:42
Bilişimci Bilişimci

Bilişim Teknolojileri öğretmenleri için bir alan hazırlanmamış.Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin atamasını yapmayacak demek ki.Bizi çoktan gözden çıkartmışlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 07.12.2012 14:34
nemotto nemotto

Peki diğer branşlarınki nasıl olcak?

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 07.12.2012 14:26
BT Öğretmeni BT Öğretmeni

Bilişim Teknolojileri Dersi nerede????

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 07.12.2012 12:44
İŞSİZ İŞSİZ

ALMANCA ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMLERİNİ ÜNİVERSTEDEN KALDIRILSINDA 5 YIL OKUYUPTA İŞSİS KALACAĞIMIZA LİSE DİPLAMASIYLA MESLEK ÖĞRENELİM ÖMRÜMÜN 5 YILI ELDE VAR İŞE YARAMAZ DİPLOMA

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır0
cevapla 07.12.2012 12:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.