X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 4 yıllıktan 2 yıllığa inecek fakülteler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

4 yıllıktan 2 yıllığa inecek fakülteler

  • Giriş Tarihi: 1.3.2013 12:49 Güncelleme Tarihi: 1.3.2013 13:02

YÖK taslağına eklenen maddeye göre, üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden bazıları 2 ve 3 yıla düşürülecek. İşte taslaktaki o bölümler...

YÖK taslağına eklenen maddeyle 4 yıl okutulan işletme, turizm ve otelcilik ile bankacılık gibi bölümlerin 2 seneye düşmesi, mühendislik 5, mimarlık ve diş hekimliği 6 yıla çıkacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK Yasa Taslağı'na eklediği bir madde ile üniversitelerde okutulan bölümlerin eğitim sürelerinde değişiklik yapılmasını istedi. Milliyet'in haberine göre; bu kapsamda mevcut sistemde çoğu üniversitede lisans bölümü oldukları için 4 yıl okutulan işletme, turizm ve otelcilik, bankacılık, sigortacılık gibi bölümlerin 2 seneye; hukuk, coğrafya, sosyoloji, tarih, psikoloji gibi bölümlerin ise 3 seneye indirilmesi planlanıyor. Değişiklik yapılırsa, mühendislik ve eczacılıkta eğitim süresinin 5, mimarlık ve diş hekimliğinde ise 6 yıla çıkarılması gündeme gelecek.

Taslağa eklendi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın, görüş ve önerilerini içeren bir önyazı ile Başbakanlığa gönderdiği YÖK Yasa Taslağı'nda, üniversitelerde okutulan bölümlerin eğitim sürelerinde değişiklik yapılmasını istediği öğrenildi. Yazısında Türkiye'de tıp fakülteleri hariç bütün lisans programlarının 4 yıl eğitimi kapsadığını hatırlattığı belirtilen Avcı'nın, eğitim sürelerinde bölümde okutulan derslerin ağırlığı göz önünde bulundurularak yeniden planlama yapılması gerektiğine dikkat çektiği ifade edildi.

Türkiye'de mevcut sistemde, programlar lisans ya da ön lisans programları olarak ikiye ayrılıyor. Lisans programları 1 yıl yabancı dil hazırlık eğitiminin ardından 4 yıl alan eğitimini içerirken, ön lisans programları 1 yıl hazırlık eğitiminin ardından 2 yıl alan eğitimi programını kapsıyor. Bir istisna olarak tıp fakültelerinde ise öğrencilere 6 yıl boyunca eğitim veriliyor.

Bakanlığın "eğitim süreleri düşürülsün" önerisinin ayrıntılarına göre işletme, turizm ve otelcilik, bankacılık, sigortacılık gibi bölümlerin eğitim süresinin 2 seneye; hukuk, coğrafya, sosyoloji, tarih, psikoloji, ekonomi, edebiyat gibi bölümlerin ise 3 yıla düşürülmesi planlanıyor. Düzenleme yapılırsa, mühendislik ve eczacılıkta eğitim süresinin 5 yıla, mimarlık ve diş hekimliği bölümlerinde ise 6 yıla çıkarılmasının gündeme gelmesi bekleniyor. Yeni sistemde, isteyen öğrencinin alan eğitimine geçmeden önce, üniversitede 2 yıl "temel eğitim" alabileceği bir model üzerinde de duruluyor.

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

Bazı 2 yilliklar çok ağır yapı denetim örneğin mühendisler le aynı dersler ama iki yılda veriliyor mantıksız 4yil olmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.03.2015 02:26
fatma fatma

bankacılık bölümü 2 yıla düştü mü acaba bu olay gerçekleşti mi onu merak ediyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.03.2014 21:51
bilmiyorum bilmiyorum

arkadaşlar dgs ne olacak pekı 4 yıllığa geçenler yanı şimdi iki oldu tabıı... kaçıncı yldan bşlycklar

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 25.06.2013 15:05
vatandas vatandas

arkadaşlar ben bişey merak ediyorum ben 2 yıllık sigortacılık okuyorum DGS sınavına seneye girmeyi düşünüyorum sigortacılık fakülteleri iki yıllığa inmiş... peki ben şimdi DGS ye grp de kazanırsam kaç yıl daha okuycagm ya da ne olacak.. DGS nin klkma ihtimali yktr hrealde

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.06.2013 15:00
saygılar saygılar

iktisat kolay diyenler,odtü`de iktisat okuyun bakalım.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 01.03.2013 22:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.