X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Teknik öğretmenler mühendislik yapabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Teknik öğretmenler mühendislik yapabilecek

  • Giriş Tarihi: 8.5.2013 13:36

, teknik öğretmenlerin mühendis olabilmelerinin önünü açacak yeni bir düzenleme için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmayla birlikte öğretmenler mühendislik yapabilecek.

() Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. , meslek liselerine öğretmen yetiştirmek için açılan teknik eğitim fakültelerinin, sayı ve kontenjanlarının artmasıyla bu fakültelerden mezun olanların istihdam oranının azaldığını söyledi.

Teknik öğretmenlerin, teknik eleman olarak çalışmak istediklerinde sıkıntı yaşadıklarını ve meslek lisesinden aldıkları teknisyen unvanı ile istihdam edilmek zorunda kaldıklarını anlatan Günay, mezunlarının yaşadığı istihdam sorunu nedeniyle 2009'da teknik eğitim fakülteleri dahil 5 türdeki 27 meslek eğitim fakültesini kapatıp, bunların bulunduğu üniversitelerde, 3 farklı türde yeni fakülteler kurulduğunu anımsattı.

Öğrenci alımı durdurulan bu fakültelerin 2015 yılında kapanacağını hatırlatan Günay, "Bunların bulunduğu üniversitelerde 3 tür yeni fakülte kuruldu. Teknoloji, turizm ile tasarım ve sanat fakülteleri. Bunlar önceki fakültelerin yerine kurulmadı. Ne yazık ki, teknik eğitim fakülteleri, teknoloji fakültelerine dönüştürülmüştür gibi algılanıyor. Bu çok yanlış. 21'i teknoloji fakültesi olmak üzere toplam 26 yeni fakülte kuruldu. Teknik eğitim fakülteleri teknik öğretmen yetiştiriyordu. Teknoloji fakülteleri uygulama becerileri yüksek mühendisler yetiştirmeyi amaçlıyor" dedi.

Master ya da formasyonla mühendis olacaklar

Teknik öğretmen ihtiyacı halinde mühendislerin master yaparak veya formasyon alarak öğretmen olabileceklerini vurgulayan Günay, bugüne kadar yaklaşık 72 bin kişinin teknik öğretmen unvanıyla mezun olduğunu, bunların bir çoğunun yaşadıkları sıkıntı nedeniyle mühendislik yapmak istediğini ifade etti.

Günay, teknik öğretmenlerin mühendis olmalarına imkan sağlayan düzenlemenin 1992 yılında çıkarılan kanun ve yönetmelikle sağlandığını, bu mevzuatı işleterek teknik öğretmenlerin kronik hale gelmiş sorunlarına bir çözüm getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Mühendis olmak isteyen teknik öğretmenleri, 2 yarı yıllık bir tamamlama programına tabi tutacaklarını dile getiren Günay, "Tamamlama programı için 'nin yapacağı sınavdan en az 50 almak gerekiyor. Programlarda başarılı olanlar mühendis unvanı alacak. Teknik öğretmenlerin mühendislik tamamlama eğitimine dair süreç işliyor, büyük ölçüde prosedürler tamamlandı, yol haritasını çizdik yakında uygulamaya başlayacağız" diye konuştu.

Tamamlama programlarının hangi üniversitelerde yapılacağı, sınavın içeriği ve programın takviminin önümüzdeki günlerde belirleneceğine belirten Günay, "YÖK, bu çalışmayla yıllardır kronik hale gelen bir sorunu çözecek. Beş yıldır, mesleki ve teknik eğitimin sorunlarının çözümü ve düzenlenmesine dair çaba sarf ediyoruz" şeklinde konuştu.

Her yaşta, her yerde, her şart altında gerekli liyakati gösteren herkese yüksek öğretim yolunun açık olması ve bu imkanın sunulmasının çağın gerekliliği olduğuna dikkati çeken Günay, artık hayat boyu öğrenme, öğrenen toplumlar, öğrenen şehirler gibi kavramların ortaya çıktığını ifade etti.

İnsanların çözüme katkı yapmak yerine şikayet etmeyi ve sorunlarla yaşamayı tercih ettiğini söyleyen Günay, şunları kaydetti:

"Bir taraftan mühendis odaları öbür taraftan teknik öğretmenlerden eleştiriler geliyor. Sorunlarımızı akılla, liyakat ve adalet üzerine ve mesleki standartları zedelemeden çözmeliyiz. Sorunun ve çözümün mahiyetini yeterince anlama çabasına girmeden kimi yanlış bilgilere ve ön yargılara dayalı eleştirilere maruz kalıyoruz. Problemin çözümüne dair yaratıcı fikirler bekliyoruz. Ama şikayetler öne çıkıyor. 'Bu söylediklerim neye hizmet eder' diye otokritik yapmadan söylenenler, sürece zarar veriyor. Çoğu kez temelsiz duygusal eleştirilere tanık oluyoruz."

kalan karakter 1000

aslı aslı

Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının girebildiği MTS sınavına iki bölüm mahrum bırakılmıştır.Bunlarda biri olan Yapı Ressamlığı Öğrt. sınava girmekten mahrum bırakılmışlardır.İki senedir sürmekte olan çalışma bir türlü bitirilmemiştir.Aslında çalışmanın iki satırlık bir yazı düzeltmesiyle çözüleceğini söyleyen yetkililer bunca zamandır neden bitirilmediğini açıklayamıyorlar.Haksızlık devam etmektedir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.06.2014 04:17
karadayı karadayı

sınavın tarihi bellimi.yada sınavın içeriği nasıl olacak bunlarla ilgili bilgi varmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.06.2013 17:16
ahmet ahmet

türkiyede mühendisler iş bulamazken bunu yapmak çok saçma

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.06.2013 16:05
ömer faruk ömer faruk

ıyıde ne zaman hala oyalanıyoruz kpss sınavımız var artı bu sınavın bır an once yapılması lazımkı eylulde egıtım ogretım yılı baslarken alım yapılsın artık sabrımız kalmadı hakkımızı ıstıyoruz pıyasada statık ve mımarı cızım yapmaktan bıktık kendı adımızla ımzamızla cızımlerımızı yapmak ıstıyoruz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.06.2013 11:03
ism ism

kesinlikle destekliyorum. İnşallah uygulama başlar, hakedenler mühendislik unvanını alırlar .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.05.2013 15:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.