X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Okul kayıtlarında para alınmayacak!"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Okul kayıtlarında para alınmayacak!"

  • Giriş Tarihi: 9.5.2013 15:12

Milli Eğitim Bakanı , "Okullar açıldığında, kayıt kabul dönemlerinde velilerden hiçbir başlık altında, aidat, bağış alınmayacak" dedi.

Bakan Avcı, eğitim muhabirleriyle makamında yaptığı görüşmede, dün 'ta yaptığı açıklamaların bağlamından kopartılarak yanlış, eksik veya yanıltıcı bir şekilde yansıtıldığını ifade etti.

Yerköy'de Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile yaptığı görüşmede, Ticaret Borsası Başkanının torunun okulunda lavabo olmadığından şikayet ettiğini anlatan Avcı, kendisinin de bu tür eksiklikleri gidermenin Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumluğunda olduğunu ama STK'ların da katkıda bulunmasının yarar kazandıracağını söylediğini belirtti.

Avcı, bu tür eksikliklerin, sorunların, mahallede daha kolay görüldüğünü, mahallinde çözümü için STK'ların da gerekli özeni göstermesinin kendilerini memnun edeceğini belirttiklerini dile getirerek, Ticaret Odası Başkanının da toplantı sonrası kendisine teşekkür ettiğini ve mesajı aldıklarını söylediğini bildirdi.

Bu bağlamda hayırseverlerin, STK'ların ve hali vakti yerinde olan velilerin okullara, eğitim kurumlarına katkıda bulunmalarını teşvik anlamında sözler söylediğini aktaran Avcı, her okul açılışında bunları söylediklerine dikkati çekti.

Bazı kuruluşlar veya hayırseverlerin okul yaptırmaya gücünün yetmeyeceğini, Sağlık Bakanlığı'nın hastanelere oda yapımı bağışı alması gibi sınıflara yönelik katkılarda bulunabileceğini de söylediğini anlatan Avcı, bunun bazı gazetelerde yanıltıcı bir biçimde yansıtıldığına dikkati çekti.

Avcı, kayıt parasına ilişkin sözlerinin 'in bugüne kadarki uygulamalarından geri dönüş, bir sapma gibi yansıtıldığını, Bakanlığın net görüşünü bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istediğini söyledi.

Bakan Avcı, Okul Aile Birliği Yönetmeliği, ilgili genelge ve valiliklere gönderilen yazıların halen yürürlükte olduğunu, yönetmeliklerin bu konuda açık ve bunların halen geçerli olduğunu ifade etti.

Yönetmelik hükümleri dışında aidat bağış gibi para talep edilemeyeceğini dile getiren Avcı, "Kayıt kabul dönemlerinde ve diploma verilirken kesinlikle 'gönüllülük' adı altında bile velilerden bağış, aidat talep edilmeyecek. Bu yönetmelik yürürlüktedir. Herhangi bir ad altında okul aile birlikleri velileri düzenli aidat ödeme gibi icbar edici kararlar alamayacaklardır" dedi.

"Okullar açıldığında, kayıt kabul dönemlerinde velilerden hiçbir başlık altında, aidat, bağış alınmayacak" diyen Avcı, diploma verilirken de herhangi bir harç, bağış, aidat talebinde bulunulmayacağını bildirdi.

Onun dışında STK'ların, hayırseverlerin, hali vakti yerinde olan velilerin eğitim kurumlarına okullara yapacakları bağışları memnuniyetle karşılayacaklarını ve teşvik ettiklerini söyleyen Avcı, "Kayıt kabul dönemlerinde ve diploma verilirken bu tür uygulamalara asla müsaade etmeyeceğiz. Bu konuda Bakanlığımızın daha önce gönderdiği genelgeler aynen geçerlidir" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

28abuzer28 28abuzer28

bakan beye duyrulur .cami cemati nasıl caminin giderlerini karşılıyorsa okul cematide okul giderlerini karşılamalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 15.05.2013 14:09
28abuzer28 28abuzer28

bakan doğru söylüyor diyanet işleri başkanlığı camilerin yakıt,elektrik,klima vs. nasıl vermiyorsa okulun parasını da meb karşılamamalı di mi yani

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 15.05.2013 14:04
isimsiz isimsiz

her yil ayni terane. Para yoksa kayit da yok ama!

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.05.2013 17:09
veli veli

her sene söylenir .velilerde kayıt adı altınba bağış yatırırlar ....olay bu kadar basit.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 09.05.2013 17:06
tremen tremen

her sene aynı nakarat.ama nedense hep alınıyor..

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 09.05.2013 16:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.