X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SBS kalkıyor, dershaneler kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

kalkıyor, ler kapanıyor

  • Giriş Tarihi: 3.7.2013 11:02 Güncelleme Tarihi: 3.7.2013 15:26

, 2013-2014 eğitim öğretim yılı itibariyle 'nın () kaldırılacağını açıkladı.

Önümüzdeki yıldan itibaren 'nin yerine dönem içi yapılan yazılı sınavların merkezi bir sistemde gerçekleştirileceğini belirten Avcı, "lerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor. Yasal alt yapı çalışmaları sürüyor. Önümüzdeki ders yılından itibaren yürürlüğe girecek şekilde hazırladık. Amacımız nitelikli kuruluşların özel eğitim kurumlarına dönüşmesinin önünü açmak. Çocukların dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde eğitim sistemini ayarlamak." diye konuştu. Avcı, dershaneye kayıt konusunda velilerin çok acele etmemesi gerektiğini hatırlattı.

, Başkent Öğretmenevi'nde televizyon-gazete Ankara temsilcileri ve eğitim muhabirleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya ayrıca MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin ve Talim Terbiye Kurulu Başkanı da katıldı.

SBS KALKACAK MI SORUSU

Bir gazetecinin, "SBS kalkacak mı? Dersanelerle ilgili son durum nedir?" şeklindeki sorusuna Bakan Avcı şu cevabı verdi; "Çocuklarımızın 4 yıllık eğitiminin bir sınava tabi tutulmasının psikolojik bir yük olduğunu biliyoruz. Bunu çözmek için belli bir mesafeye geldik. Tek bir sınav olmayacak bütün Anadolu liseleri için tek sınav olmayacak. Kapısında yığılmalar olabilecek olan okullar için ise ayrı bir sınav, küçük ölçekli bir sınav olacak. Bu tür okullara 50 bin kontenjan oluyor. 100-120 bin kişinin katıldığı ayrı bir sınav olacak. Çağ nüfusunun genel değerlendirmesini SBS ile yapılan değerlendirmeye sene içinde yapılan sınavlara bir çeki düzen getirerek yapacağız. Matematik, tarih, fen bilgisinden sene için yazılı yoklama yapılıyor. Bu sınav sonuçlarının, çocukların gerçekten sınıfta gördükleri derslerden sınavlardaki başarıları değerlendirilecek. Dersanelerde kazandırılan test becerileri yerine o yarıyılda o dersten ne öğrendiklerini ne beceriler kazandıklarını ölçen sene içi yazılılarını kullanılabilir hale getireceğiz. Çocukların okul başarısını ölçebiliyor muyuz. Geçmiş yıllarda araştırmalarımızda okullarda yapılan sınavlara ilişkin değerlendirme sağlıklı olmuyor. Okullararası değerlendirme birbirini tutmuyor. Öğretmenlerimiz not verirken bazılarına cömert, bazılarına tutumlu davranıyor. Bu yüzden o notların daha sonra kullanılamadığını gördük. Bu nedenle matematik, Türkçe, fen bilgisi gibi derslerden birer tanesini merkezden yapacağız. Bakanlık olarak biz yapacağız bu sınavları. Hazırlanışı, uygulanışı ve değerlendirilmesini biz üstenelim, böylece standart daha adil bir genel not havuzu oluşsun. Türkiye genelinde öğrencilerinde notlarında bir standart oluşacak. Gelecek yıldan itibaren bu uygulama sisteme girecek."

Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi çalışmalarının devam ettiğini belirten Avcı, "Yasal alt yapı çalışmaları sürüyor önümüzdeki ders yılından itibaren yürürlüğe girecek şekilde hazırladık. Amacımız nitelikli kuruluşların, özel eğitim kurumlarına dönüşmesinin önünü açmak. Çocukların dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde eğitim sistemini ayarlamak. Velilerimiz çocuklarını dershanelere kayıt ederken acele etmesinler." diye konuştu.

BAKAN AVCI'DAN SERBEST KIYAFET AÇIKLAMASI

, okullarda serbest kıyafet uygulamasına ilişkin, resmi okullarda velilerin yüzde 51'inin tercihi halinde serbest kıyafeti seçebileceklerini, bu konudaki yönetmeliğin yakında çıkacağını bildirdi.

GEZİ EYLEMLERİNE KATILAN ÖĞRETMENLERİN LİSTESİ ALINDI MI?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ''Milli eğitim müdürlüklerinin Gezi Parkı eylemlerine katılan öğretmen ve öğrenciler için listeler oluşturduğu'' iddialarına ilişkin, Bakanlığın böyle bir talimat vermesine gerek bulunmadığını, yöneticilerin yasaların kendilerine emrettiği görevi yerine getirmek zorunda olduğunu belirtti.

İL EMRİ ATAMA OLMAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenler için il emri atama olmayacağını, bütün öğretmenleri sınıflarında öğrencileriyle buluşturmayı sağladıklarını belirtti.

kalan karakter 1000

zeynep zeynep

arkadaşlar sadece sbs dershaneleri mi kalkıyor? yoksa üniversiteye hazırlık dershaneleri de kapanacak mı???

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 08.10.2013 19:04
zeynep zeynep

süper bir karar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 04.09.2013 11:44
edanur edanur

iyiki sbs kalktı

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 01.09.2013 22:59
zeki zeki

cocuğum lise mezunu dersaneye kayıt yapacaktım ama sayın bakan kayıt için velilerin aceleci olmamaları lazımdıyor ne yapmamızlazım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.09.2013 13:02
melisa melisa

süper sbs nin kalkması

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 31.08.2013 20:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.