X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sınavsız Hukuk Fakültesi’nin yolu açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sınavsız Hukuk Fakültesi’nin yolu açıldı

  • Giriş Tarihi: 10.7.2013 11:19

Slovenya eski Dışişleri Bakanı ve ESLG Rektörü Prof. Dr. Dimitrij Rupel: “AB standartlarında Türkçe eğitim veren tek Avrupa ülkesiyiz”

Slovenya eski Dış İşleri Bakanı ve Avrupa Üniversitesi Kosova (ESLG) Rektörü Prof. Dr. Dimitrij Rupel, Türkiye'den vizesiz olarak uçakla sadece bir saat uzaklıkta olan Kosova'da AB standartlarında Türkçe Hukuk Fakültesi okuma fırsatı sunduklarını ifade ederek, Türk öğrencilerini Türkçe eğitim veren tek Avrupa ülkesi Kosova'da okumaya davet ettiğini ifade etti.

Kosova ve Slovenya da Akredite edilmiş AB standartlarında çift diplomalı benzersiz bir program ile İngilizce, Arnavutça ve Türkçe olarak eğitim verdiklerini belirten Slovenya Eski Dış İşleri Bakanı ve Avrupa Üniversitesi Kosova Rektör Prof. Dr. Dimitrij Rupel, Slovenya'nın Hukuk ve Gayrimenkul Yönetimi alanındaki en seçkin Profesörleri ile Dünyanın en prestijli üniversitelerinden mezun olan Kosovalı Profesörler tarafından öğrenci odaklı en modern eğitim sistemi ile eğitimlerini sürdürdüklerini ifade etti.

Prof. Dr. Rupel, "Ezbercilik anlayışlı değil, Problemleri çözmeye yönelik odaklanan bir sistemi kurduklarını ifade ederek şunları söyledi: "Analitik ders anlatma sistemleri ile 3 bin kitap ve 5 bin makale dergisinin içinde olduğu Elektronik Kütüphane ve e-learning (Elektronik ders) ile uzaktan eğitim destekli modeller ile öğrencilere keyifli bir eğitim sunuyoruz. Devamlı olarak seminer çalışmaları, Grup Projeleri ve Final Sınavlı bir değerlendirme sistemimiz var. ESLG bünyesinde Slovenya'nın en ünlü Profesörlerini ve Dünyanın prestijli üniversitelerinden mezun olan Kosovalı Profesörler bünyemizde. Akademisyenlerimizin çoğu Harward Law School, European University İnstitute Firence, Georgetown University, McGill Unersity, Heidelberg University, Hamboldt University gibi yurt dışındaki prestijli kurumlardan mezundur. "

ESLG olarak, eğitimin kalitesini artırmak ve yeni bir ülke olan Kosova'nın da gelişimini desteklemek için ellerinde bulunan bütün imkânları ve uzmanları öğrencilere aktardıklarını da belirten Prof. Dr. Rupel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ESLG, 2009 yılında kurulmuş ve Kosova Akreditasyon Ajansı ile Slovenya Cumhuriyeti Yüksek Akreditasyon Kurumu tarafından karşılıklı akredite edilmiş eğitim kurumudur. Bu kurumun kuruluş fikri ilk olarak Slovenya, daha doğrusu Slovenya da bulunan Avrupa Hukuk ve Gayrimenkul Yönetimi Fakültesi Nova Gorica tarafından ortaya atılmıştır. Bu fakülte bünyesinde birçok Hukuk uzmanları, Uluslararası Hukuk ve Avrupa Hukuku, Kamu Yönetimi, Gayrimenkul Yönetimi ve Diplomasi Profesörlerini barındırmaktadır. Temel olarak inisiyatif Avrupa'nındır. Kosovalı ve Sloven eğitimcilerin bir araya getirilmesi aslında hem Kosova da hem de bölgede Avrupa ve Uluslararası Hukuk ve Gayrimenkul Yönetimi konusunda uzmanlaşmış olan elit bir kurumun kurulması hususunda atılmış olan adımlardan biridir.

Önceden var olan Slovenya-Kosova ilişkilerinin, dostluğunun yanında, bir de akademik eğitim işbirliğinin oluşumunu ve bölgesel kalkınmanın, sosyal gelişimin de bir parçası olmak ve bu dostluğu daha da pekiştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitimin amacı sadece bilgi değil, aynı zamanda davranıştır. Biz ESLG de öğrencilerimizi Avrupa Birliği yolunda nasıl davranacağınız hususunda da hazırlıyoruz. "

Kosova'ya Türkiye desteği

Avrupa Üniversitesi Kosova İstanbul Koordinatörü Umut Toker'de İstanbul Koordinatörlüğü olarak Kosova'da okumak isteyen öğrencilerin her türlü ihtiyaçları konusunda yardımcı olduklarını ifade ederek, "Kosova'da çarşı ve pazarlarında bilhassa Prizren'de hala hakim lisan Türkçedir. Müslüman bir coğrafya, yemekleri bizim damak tadımızda ve domuz beslenmiyor. Öğrenciler çok kısa zamanda uyum sağlıyor. Vize derdi de yok. Yeni bağımsızlığını kazanan Kosova Cumhuriyeti'ne hükümetimiz ve devletimiz de önem veriyor" şeklinde konuştu.

20 Mayıs 2010 tarihinde Ankara'da "Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile Kosova Cumhuriyeti Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı arasında Eğitim Alanında İşbirliği Protokolü" imzalandı. İmzalanan protokol TBMM tarafından 6465 sayılı kanun ile onaylanarak, 21 Mayıs 2013 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

kalan karakter 1000

van van

devam mecburiyeti varmı? Denklik problemi var mı? Türk hukuk sistemi ile benzer mi? denklik problemi yoksa fark dersler hangileri? denklik sırasında ülkeye giriş çıkış hususunda pasaport kontrol ediliyor mu, denklik için ülkede yılın kaç günü kalmak yeterli

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır0
cevapla 17.02.2014 23:31
sudenur sudenur

kosovada hukuk bölümü okuyup türkiyede geçerli diplpma alabiliyomuyuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 11.12.2013 11:50
AYŞE GÜLDEN AYŞE GÜLDEN

Bu sene hukuk çok istiyordum kazanamadım bu haberi görmem çok iyi oldu kesin değerlendiricem Türkçe olması dahada iyi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır4
cevapla 10.07.2013 12:23
CEMAL CEMAL

bende hukuk okumak istiyorum bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim ayrıca Türkmenistan da çok iyi diyorlar


Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.05.2014 02:57
Abdullah Abdullah

Çok güzel daha fazla bilgilendirici olsa bizleri çok güzel olacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 20.08.2013 22:41
Arif HATAYLI Arif HATAYLI

Bu yıl Türkçe Hukukta patlama yaşanıyor, Ukrayna da başlamış, Makedonya da. Bu okula nasıl ulaşabilirim, yazarmısınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır7
cevapla 10.07.2013 14:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.