X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sağlık meslek liselerine yoğun ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sağlık meslek liselerine yoğun ilgi

  • Giriş Tarihi: 5.8.2013 13:00

Hemşire ve sağlık personeli ihtiyacını karşılayan sağlık meslek liseleri, mezun olunduktan sonra kolay iş bulunabilmesi nedeniyle öğrencilerin ve ailelerinin gözdesi haline geldi.

Özel Tamer Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Güliz Tamer Çetin, yaptığı açıklamada, genel anlamda sağlık meslek
liselerine olan ilginin her yıl arttığını söyledi.

Son 4 yılda 15 bin 84 kişinin özel sağlık meslek liselerine kayıt yaptırdığını dile getiren Çetin, öğrencilerin ve ailelerin bu okulları "garanti meslek" düşüncesiyle tercih ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Sağlık alanında çok fazla eleman açığı olması ve sağlık meslek liselerinden mezun olanların diğer lise ve birçok üniversiteden mezun olanlara göre çok daha kısa sürede iş bulabilmesi nedeniyle bu liselere olan ilgi her geçen gün artıyor. Türkiye genelindeki 341 devlet sağlık meslek lisesinde 81 bin 510 öğrenci eğitim görüyor. Özel kurumlara bakıldığında ise Türkiye genelindeki 84 özel sağlık meslek lisesinin, 4 yıl önce sadece 14 öğrencisi varken bu yıl öğrenci sayısı 15 bin 84 kişiye yükseldi. Yani 2009 yılında 1 tane özel sağlık meslek lisesinde 14 öğrenci eğitim görürken 4 yıl içinde 84 özel sağlık meslek lisesine 15 bin 70 öğrenci kayıt yaptırdı. Bu gerçekten büyük bir rakam."

AB standartlarına ulaşabilmek için 150 bin hemşireye ihtiyaç var

Türkiye genelindeki hastanelerde 250 bin hemşirenin görev yaptığına dikkati çeken Çetin, Avrupa Birliği (AB) standartlarına göre 400 bin hemşire olması gerektiğini, dolayısıyla 150 bin hemşireye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Öğrencilerin ve ailelerinin de araştırma yaparak bu durumdan haberdar olduğunu ifade eden Çetin, "Çok fazla hemşire açığının olması öğrencilerin mezun olduktan sonra daha kolay iş bulmalarına imkan sağlıyor. Bu nedenle sağlık meslek liselerine olan ilgi her geçen gün artıyor" diye konuştu.

Özel sağlık meslek liselerinin sağlık sektörüne nitelikli ve kaliteli eleman yetiştirdiğini belirten Çetin, okullarda uzun yıllar hizmet vermiş tecrübeli branş hocalarının görev yaptığını ve hemşirelik, acil tıp teknisyeni bölümlerinde hem bilimsel, hem de laboratuvarlarda son model uygulama maketler üzerinde eğitim verdiklerini sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

irfan aras irfan aras

ilk açılan sağlık meslek lisesi sakarya da açılmıştır. özel öğretim kurumları genel müd.sayfasında bulabilirsiniz. ayrıca bu okul her yıl sadece 4 sınıf açarak yoluna devam etmiştir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 12.08.2013 20:31
Ayla Deniz Ayla Deniz

Merak ettim,4 yıl önce açılan ilk sağlık meslek lisesi hangisidir ve hangi ilimizde açılmıştır?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 05.08.2013 13:27
sezen sezen

e bir de 2 milyara yakın maaşla atanıyorlar.kps puanı neredeyse 60 alanları bile atıyor devlet..daha ne olsun..millet üniversite okuyacam diye yırtınsın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 05.08.2013 13:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.