X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Boş kontenjan kalmayacak, düşük puana Anadolu lisesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Boş kontenjan kalmayacak, düşük puana Anadolu lisesi

  • Giriş Tarihi: 14.8.2013 13:24

Milli Eğitim Bakanlığı, düz lise olarak bilinen genel liselerin Anadolu lliselerine veya meslek liselerine dönüştürülmesiyle yaşanan kriz için formülü buldu.

Bakanlık, Anadolu liselerine yapılan yerleştirmeler sonucunda iki kez üst üste ek yerleştirme yapacak. Bu yerleştirmeler sonucunda yine boş kalan kontenjanlara ise halen herhangi bir okula kayıt yaptırmayan düşük puanlı öğrenciler yerleştirilecek. Bu sayede öğrencilerin evine yakın okula gitmesi ve düşük bir puanla iyi bir Anadolu lisesine yerleşme şansı doğacak. Buna rağmen yerleşemeyen ve meslek lisesine gitmek istemeyen öğrenciler ise Anadolu liseleri veya meslek liseleri bünyesinde açılacak olan 'düz lise programı uygulayan sınıflara' yerleştirilecek. Bakanlığın bu düz lise sınıflarının Anadolu liseleri mi yoksa meslek lisesi bünyesinde mi açılacağının tartışıldığını bu yönde çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

ÇPL KURTARICI OLACAK

Ayrıca il milli eğitim müdürlerine talimat veren Bakanlık, Çok Programlı Lise (ÇPL) olarak tabir edilen içerisinde kız meslek lisesinden endüstri meslek lisesine kadar birçok lise türünü bünyesinde barındıran liselerde açılacak olan düz lise sınıfları da öğrenci ve velilerin taleplerine cevap verecek.

Dershanelere 1 yıl daha süre

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin bir dönüşüm yaşayacağını söyledi. Bakan Avcı, "Dershanelerin tek bir sınava yönelik test becerileri kazandıran kurumlar olmaktan çıkartılıp normal eğitim kurumları yani özel okullar olması için öteden beri yürütülen çalışmalar var. Burada bir kapatmadan ziyade dönüştürmeden söz etmek doğru olur. Dönüşüm için gerekli yasal düzenleme ancak TBMM açıldıktan sonra yapılabilir. Yasanın uygulaması da ancak 2014-2015 ders yılından itibaren geçerli olabilir" dedi.

Öte yandan "Anadolu liselerine kayıt olmamış olan 574 bin öğrencinin tamamının zorunlu olarak başka okullara gönderileceği iddiaları yanlış" diyen Bakan Avcı şunları söyledi: "Meslek liselerini ikinci sınıf eğitim seçeneği gibi göstermekten vazgeçelim. Bu algı doğru değil. Halktan ciddi manada imam hatip lisesi talebi var. Kız meslek liseleri konusunda bazı aileler çocuklarını ancak böyle bir düzenleme için okula göndermeye razı olabiliyorlar. Açık lise çözümü de aynı şekilde. Özellikle ilçelerden düz liseden nakil olup, il merkezlerinde kendilerine eş değer okullar bulamayacak öğrencilerimiz için illerimizde çok programlı lise sınıfları açıyoruz."

Kaynak: Türkiye gazetesi

kalan karakter 1000

sevgi sevgi

9 eylül de yapilacak olan ek tercihlerde anadolu lisesini tercih edebiliyor muyuz ? Yoksa sadece meslek ve imam hatip lisesi mi ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 07.09.2013 17:52
meral meral

ben kayıt yaptım dondurdum şuan düz lise bulamıyorum ben bu şanstan mahrummu kalacam

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır9
cevapla 06.09.2013 16:26
bilinmeyen bilinmeyen

Ben ek yerleştirme için tercih yaptım fakat nerden açıklanıyor nerden bakacağım bilmiyorum birisi bi yardımcı olsa ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır3
cevapla 16.09.2013 10:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.