ARKADAŞINA GÖNDER Dershaneler gelecek sonbaharda kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dershaneler gelecek sonbaharda kapanıyor

  • Giriş Tarihi: 14.8.2013

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren kapanacağını belirterek, öğretmenlerin Bakanlık sistemine entegre edilmesi için bir çalışma yapılacağını söyledi

Bakan Nabi Avcı, dershanelerin ne zaman kapanacağı tartışmalarına açıklık getirdi. Bu yıl için dershanelerin öğrenci kayıtlarına dikkat çeken Bakan Avcı, yapılacak yasal düzenlemenin 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olabileceğini söyledi. Bakan Avcı, "Dershanelere ocak ayında itibaren kayıt yapan öğrenciler yıl sonuna kadar kurslarına devam edecekler. Dönüştürme programı için de yasal düzenlemenin yapılması gerekiyor" dedi. Eğitim muhabirleriyle bir araya gelen Bakan Avcı, dershanelerin özel okula dönüştürülme çalışmalarının 3 yıldır gündemde olduğunu kaydederek, "Dershane sahipleri bizlerden süre istemişlerdi. Yasal düzenleme 2014-2015 eğitim öğretim yılına sarkacağına göre 4 yıllık bir geçiş süreci fiilen tanınmış oldu" dedi. Bakan Avcı, dershanelerde görev yapan öğretmen ve çalışanların Bakanlık sistemine entegre edilmesi için de hazırlık yapılacağını anlattı. Avcı, Seviye Belirme Sınavı'na ilişkin olarak ise "Bunun yerine yeni bir sınav icat etmiyoruz. Yıl içi sınavların bazılarını Bakanlık denetiminde ve gözetiminde yapmayı planlıyoruz. Bu sınav sonuçlarını liseye geçişte kullanacağız" dedi. Genel liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi nedeniyle ortaya çıkan tartışmalara açıklık getiren Avcı, "Bütün öğrencilerin önceliğinin Anadolu lisesi olduğu algısı doğru değil. Ciddi bir imam hatip lisesi talebi var" diye konuştu.

LİSE ÇIKMAZINA FORMÜL

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı, düz liselerin Anadolu Lisesine çevrilmesi nedeniyle SBS'de herhangi bir okula yerleşemeyen ve meslek lisesine gidemeyen öğrenciler için alternatifli formül geliştirdi. Hiçbir öğrencinin seçimi dışında bir eğitim almasına izin vermeyen formüle göre öğrenciler için illerde Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi içinde genel lise sınıfları açılacak. Bu imkanın da olmadığı durumlarda, öğrenci evine yakın Anadolu Lisesine çevrilmiş okulun boş kalan kontenjanına yerleştirilebilecek.


kalan karakter 1000

REİS REİS

LİSEYİ BİTİRİPTE BİR YERİ KAZANAMAYANLAR ÖLSÜNMÜ YANİ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 12.11.2013 20:40
Belin Belin

cocuklarin gelecekleriyle oynuyorsunuz. mezun olup da tekrar denemek isteyenler ne yapacak? Kardesim me yapacak?

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır5
cevapla 09.10.2013 10:55
meltem meltem

desaneler kolej oluyormuş.saçma babamız bizim ayda 2 3 miltar kazanmıyoki koleje yılda 18 milyar verelim??

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır3
cevapla 28.08.2013 12:06
meltem meltem

dersaneler kolej oluyormuş. saçmalık yine dersaneler yılda 2 milyar istiyordu. benim babam ayda 2 3 milyar kazanmıyorkı koleje yılda 18 milyar verelim??

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır1
cevapla 28.08.2013 12:04
gülnur gülnur

dersanelerr kapanıyormuş hangi okulda acaba okadar pratik soru çözen öğretmenler var admlara bi soru götürüyorz çözemiyorlar bile ÖSYM nin soruları karşısına meb öğretmnlerinin öögrtdikleriyle çıkarsak çıkmayalım daha iyi üniversite hayal olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 17.10.2013 19:32
hakikat söyleyen hakikat söyleyen

saçmalık

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 21.08.2013 12:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.