X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yol haritası belirlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yol haritası belirlendi

  • Giriş Tarihi: 21.8.2013

Milli Eğitim Bakanlığı Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) kaldırılması ve dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yol haritasını belirledi. Buna göre SBS'nin kaldırılması ve yerine 4 kez yapılacak sınav getirilmesi sağlanacak. Yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyecek. Mevcut dersanelerle ilgili yönetmelik değiştirilecek. Ardından da teşvik planı açıklanıp, dersane ruhsatları iptal edilerek, kapanma tarihi verilecek.

SBS YERİNE YENİ YÖNTEM

SBS'nin yerine de, 4 yıla yayılmış, 4 veya 6 temel dersten sınavlar yapılacak. Buna göre öğrenci 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflarda merkezi sisteme bağlı sınava tabi tutulacak. Mesela öğrenci 5'inci sınıfın ilk dönemi 3 dersten, ikinci dönemi 3 dersten olmak üzere yılda toplam 6 dersten sınava tabi tutulacak. Bir öğrenci 8'inci sınıfa kadar toplamda 24 sınava girmiş olacak ve bu sınavların ortalaması alınacak. Diğer yandan öğrencinin okulda öğretmenleri tarafından verilen ve 8'inci sınıfa kadar olan not ortalamaları alınacak. Böylece bakanlığın belirlediği not ortalaması ile okulun belirlediği not ortalamasının sonucu öğrencinin lise dönemini belirleyecek. Ancak bakanlık şu anki kapasitesi yeterli olmadığı için belli bir süre, merkezi sisteme bağlı sınavları sadece 8'inci sınıflara uygulayacak.

kalan karakter 1000

MURAT MURAT

YAHU SİZ DERSHANELERİ NİYE KAPATIYORSUNUZ ? SİZİN BİLMEDİKLERİNİZİ BİLDİKLERİ İÇİNMİ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 28.08.2013 10:03
MURAT MURAT

DERSHANELERİ KAPATIN ÇÜNKÜ MEB DEN İYİSİ OLMASIN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 28.08.2013 09:58
MURAT MURAT

BEN ŞUNDANDA ŞÜPHELENMEYE BAŞLADIM BENİM MİLLİ EĞİTİMİM KÖTÜ DERSHANE BENDEN İYİYSE KAPATIN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.08.2013 09:55
ikinci bi abi ikinci bi abi

KA-PA-TA-MAZ-LAR!!(ALLAH'IN İZNİYLE)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.08.2013 15:41
bayram bayram

ey MEB camiası lütfen sisteme dokunmayın çünkü mantığınız mantıksızlık üzerine ne olur eğitimimizden elinizi çekin ve şimdiye kadar neler yaptığınıza dönüp bir bakın ama asla ileriye değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.08.2013 15:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.