X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dönüşüme devletten burslu öğrenci desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dönüşüme devletten burslu öğrenci desteği

  • Giriş Tarihi: 9.10.2013

Milli Eğitim Bakanı Avcı, dershanelerin yüzde 20'sinin özel okula dönüşme kabiliyeti olduğunu belirterek, "Özel okula dönüşecek dershanelere devlet burslu öğrenci gönderecek" dedi

Bakan Nabi Avcı, 1 Ocak 2014'ten itibaren dershanelere "yeni ruhsat verilmeyeceğini" belirterek, söz konusu düzenlemenin yapılabilmesi için ocak ayına kadar TBMM'de düzenleme yapılacağı varsayımıyla hareket ettiklerini ifade etti. AA Editör Masasına konuk olan Bakan Avcı, "Meclis bunu takdir edecek. Geçen yıl dershanelere kayıt yaptıran, bu yıl için, önümüzdeki haziran ayına kadar dershanelere kayıt yaptıran öğrencilerin dershaneyle olan ilişkileri, zaten devam edecek. 'Ocakta dershaneleri kapattık, çocuklar dışarı' gibi bir şey yok" diye konuştu.

ETÜT MERKEZİ OLMAYACAK
Avcı, eğitim sistemi içinde adı dershane veya başka bir şey olsun, bir üst kuruma giriş sınavlarına hazırlamak üzere açılmış kurumlar olmayacağını vurguladı.Üniversite sınavlarının kontenjan nedeniyle bu kadar "haşin" cereyan ettiğini, üniversite sayısının artmasıyla kontenjan sorununun aritmetik olarak büyük ölçüde ortadan kalktığını anlatan Avcı, "Yarış, eskisi kadar acımasız cereyan etmiyor. Muhtemelen her üniversite kendi özel öğrencilerini seçme şansına sahip olacak" dedi.

DEVLETTEN BURSLU DESTEK

Dershanelerin özel okullara çevrilmesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Avcı, şunları söyledi: "Bizim yaptığımız araştırmaya göre dershanelerin ancak yüzde 20'sinin mevcut koşullarda özel okula dönüşme kabiliyeti var. Geri kalanların büyük bir bölümü bazı ekstra desteklerle özel okula dönüşebilecek gibi görünüyor. Peki istiyorlar mı? Türkiye genelinde irili, ufaklı 4 bine yakın dershane var, yüzde 70'i gerekli koşulların sağlanması halinde özel okula dönüşmek istiyorlar. Mevcut özel okul açma kriterlerimiz oldukça yüksek. Hüseyin Çelik Bey zamanında gündeme gelen ve dönemin Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen bir düzenleme yapılmaya çalışılmıştı. Özel okullarda boş kalan kontenjanları bazı yoksul ama yetenekli çocuklara burs vererek doldurmak. Özel okula dönüşecek dershanelere devlet de burslu öğrenci gönderecek." Ayrıca Avcı, en ideal şartlarda bile Bakanlığın istihdam edebileceği öğretmen sayısının 125 bin iken, okullarından mezun olan 250 bin civarında öğretmen adayının bulunduğunu kaydetti.

kalan karakter 1000

Güneydogulu Güneydogulu

ANADOLUNUN COCUKLARI BATININ ÖZEL KOLEJLERINDE VEYA ÜNIVERSILERINDE ÖGRENIM GÖRECEK KADAR NE BIR YERDEN BURS BULUYOR, NE BABALARI O BÜTCEYE SAHIP VE NEDE MILLETVEKILI... SAYIN AVCI BU DERSANE KATMA DAVASINI SIZCE DAHA IYI BIR EGITIM SISTEMI YAPTINIZDA ONUN ICINMI KALDIRIYORSUNUZ, YOKSA BIR DÜSMANCA HEDEFINIZMI VAR... HEPIMIZ BIRIZ CELME TAKMAYIZ DEMEK YETMIYOR. COK CAN SIKIYOR BU DURUMLAR BILESINIZ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.10.2013 10:09
Güneydogulu Güneydogulu

SAYIN BAKANIM DERSANELERI KAPATMAKLA DAHA IYI IMKANLAR VERECEK BIR EGITIM SISTEMI UYGULAYABILECEK BIR HAZIRLIGINIZ VARMI.. VARSA UYGULAYINIZ. ZATEN VERECEGINIZ ÜSTÜN EGITIM SISTEMIYLE KIMSE DERSANELERE IHTIYAC DUYMUYACAK VE ONLARDA KAPILARINA KILIT VURACAKLARDIR. AMA SIZIN BIR ALTERNATIFINIZ YOKSA BU YAPTIGINIZA ARI YUVASINA COMAK SOKMAK DENIR. LÜTFEN KARARLARINIZI TEKRAR GÖZDEN GECIRINIZ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.10.2013 09:54
bibunubuldum bibunubuldum

Önceki bakan bir garipti. Bu tam bir palyoça.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 09.10.2013 08:08
fvz fvz

Milli eğitim bakanı nabi avcı dan çok umutluyduk. ama tam bir fiyasko oldu. özel hasteneleri kapatıyorum demekle aynı. devlet hasatnaleri daha kaliteli hizmet verse insalar parası dahi olsa devlete giderdi. peki insanlar niye üste para verir haftada 3 gün çocugunu dersanelere taşır. sen daha kaliteli hizmet verdin de insanlar almadı mı hizmeti? su yolunda akar. bunun ötesi cehalette ısrardır. öyle özel okullar var ki çocuklar dersaneye gitmiyor.neden?

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 09.10.2013 08:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.