X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Suriyelilere üniversiteye sınavsız girme hakkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Suriyelilere üniversiteye sınavsız girme hakkı

  • Giriş Tarihi: 24.10.2013 15:06 Güncelleme Tarihi: 24.10.2013 15:06

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye kaçan Suriyeli sığınmacılara üniversiteye sınavsız gitme şansı tanınacak.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığınca hazırlanan burs programı kapsamında bazı şartları taşıyan belli sayıdaki Suriyeliye belirlenen üniversitelerde eğitim, devlet yurtlarında barınma ve aylık burs ödemesi imkanı verilecek.

Başkanlık tarafından Suriye vatandaşlarına yönelik hazırlanan eğitim burs programı kapsamında, ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye kaçan ve bazı şartları taşıyan Suriyeliye eğitim ve burs imkanı sağlanması amaçlandı. Burs sayesinde Suriyelilere belirlenen üniversitelerde eğitim, devlet yurtlarında barınma ve aylık burs ödemesi imkanı verilecek.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluk Başkanlığı, bursla ilgili başvuruları aldı. İnternet üzerinden yapılan başvuruların değerlendirme aşamasına gelindi.

Adayların burs programından yararlanabilmeleri için Suriye vatandaşı olmaları, 1990 ve sonrasındaki yıllarda doğmuş olmaları şartı arandı. Çifte vatandaşlıklarından biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olanların da başvuruları kabul edilmedi. Türkiye'de bulunmasında kanuni bir engelinin olmaması gereken adaylardan bursu alabilmeleri için en az yüzde 60 başarı ile lise diplomasına sahip olmaları istendi. Ayrıca adayların Türkçelerinin belli bir seviyede olması ve başkanlık tarafından verilen Türkiye burslarından yararlanmamış olmaları da aranan şartlar arasında yer aldı.

600'e yakın başvuru

Posta yoluyla yapılan başvuruların kabul edilmediği Başkanlıkta, adayların değerlendirme süreçlerine geçildi. İlgili personelin yoğun mesai harcadığı bu burs programına yönelik 600'e yakın başvuru geldi.

Suriyeli öğrencilerin gideceği üniversitelerin ve kalacakları yurtların belirlenmesine yönelik de YÖK ve YURTKUR ile koordinasyon sağlandı.

Ortak çalışmaların sonunda, bursu kazanan adayların ve gidecekleri üniversitelerin ay sonuna kadar açıklanması bekleniyor.

kalan karakter 1000

Maho aga Maho aga

Ne kadar güzell

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır26
cevapla 24.11.2015 09:57
süleyman sevinç süleyman sevinç

bunlar bizim misafirimiz ve müslüman din kardeşimiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır107
cevapla 04.05.2015 08:17
hshsh hshsh

Bizim çocuklarımız alın teriyle stres sıkıntıyla üniversite sınavına girerken başka ülkeden gelip elini kolunu sallayarak üniversiteye girecekse ben böyle devlet istemiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet115
hayır7
cevapla 22.04.2015 16:50
ilknur ilknur

bizim öğrencilerimiz çalışıp kendi emekleriyle çalışırken onlar nasıl sınava girmeden üniversite okurlar.ben böyle adaletsizlik görmedim

Aynı Görüşte misiniz?
evet115
hayır6
cevapla 27.03.2015 19:49
boşver boşver

bu konuda evet haklısın ama unutmaki onlar savaştan kaçarak geldiler en azından okumalarını devam ettiemiş olurlar allah aşkına sen onların yerini kendin koy ya ama var ya çok bencillik ediyon

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır67
cevapla 10.10.2015 22:02
ilknur ilknur

Böyle bir şeyin asla olmaması gerekir.Olması durumunda bizim Türkiye'de ki sınava çalışan onca öğrencilerimize yazık olur,haksızlık olur.Onlar gece yarılarına kadar çalışıyor.Onlar çalışırken Suriyeliler sınava girmeden üniversite okuyacak,oldu canım.Bizim öğrencilerimiz kendi hakkıyla çalışıp kazanırken,onlar öyle bedavadan nerede okuyacakmış.Böyle adaletsizlik de olmaz ki ama .

Aynı Görüşte misiniz?
evet89
hayır4
cevapla 27.03.2015 19:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.