X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER MEB'den dershane açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

MEB'den dershane açıklaması

  • Giriş Tarihi: 14.11.2013 17:09 Güncelleme Tarihi: 14.11.2013 17:25

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yapılan açıklamada, "dershanelere para cezası uygulamak, sıkı yönetim uygulamaları, maddi yaptırım getirileceği" gibi iddiaları içeren haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün bazı yayın organlarında "Eğitime Büyük Darbe", "Eğitimde Sıkıyönetim Dönemi" başlıklı haberlerin içine, "Milli Eğitim Bakanlığının mevzuat çalışmalarıyla ilgili kamuoyunu yanlış yönlendirecek, yalan unsurların monte edildiğinin görüldüğü" ifade edildi.

Sosyal medyada ise bu yalan haber unsurları ekseninde, "Eğitime Darbe Planı" başlığıyla sistematik bir kampanyanın yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'nin eğitim politikalarında sağlıklı adımlar atılması ve eğitim sisteminin sorunlarının giderilmesi amacıyla ilgili kanun, genelge ve yönetmeliklerde bazı değişiklikler yapılmasına ilişkin çalışmaları, kendi yetki ve sorumlulukları çerçevesinde, demokratik hukuk devletinin gereklerine ve bakanlığın kurumsal kültürüne uygun olarak yürütmektedir" ifadesine yer verildi.

Bakanlığın 2010-2014 Stratejik Planı ile de kamuoyuna açıklandığı üzere dershanelerin özel okullara dönüşmesini kolaylaştıracak bazı teşvikleri öngören bir yasa önerisi çalışması içerisinde olunduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak bu hazırlıklar esnasında en çok riayet edilen husus, başta dershane çalışanları, öğrenciler ve veliler olmak üzere hiç kimsenin mağdur edilmemesi, Türkiye'de özel sektörün eğitim alanında daha etkin biçimde yer alması ve okul dışı alternatif programlar uygulayan kurumlara bağımlılığın ortadan kaldırılmasıdır.

Bu kapsamda haberde ileri sürüldüğü gibi 'dershanelere para cezası uygulamak, sıkıyönetim uygulamaları getirmek, yazı, reklam, broşür yayınlayan dershanalere maddi yaptırım getirmek' gibi alenen yalan ve ilgili kamuoyunu kışkırtıcı ifadeler, taslak metinde kesinlikle bulunmamaktadır. Tam aksine, bakanlığımızca yapılan ve yakında ayrıntıları paylaşılacak çalışmalarda, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi için bir çok alternatif ve teşvikler öngörülmektedir. Bu haberlerde yer alan bir diğer yalan da söz konusu yasal düzenlemelerin TBMM'de olağan yasalaşma süreçlerinin dışına çıkılarak yapılacağı iddiasıdır."

kalan karakter 1000

eren20 eren20

Hangi dersanede özel okul açacak bütçe var.Hadi açtın yıllık 15000-16000 tl ücretle kaç veli çocuğunu özel okula gönderir.Hükümet ve Meb buna cevap versin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 15.11.2013 13:55
Cavid Cavid

Bu acı rekabet dolu giriş imtihanları ortamında dershane mutlaka olacak, başka isim, lakab altında da olsa.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 15.11.2013 05:21
SDSFA SDSFA

Batan AKP gemisini terk hazırlıkları başladı
Arınç siyaseti bırakıyor, Cemil Çiçek pes etti
Durun beyler nereye, hesabı ödemeden kaçmak yok!

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 14.11.2013 22:38
clk clk

yine zamanı yalanladılar sonra gerçek çıkmasın.bu sefer sizi zaman gazetesinden kütahyalıda kurtaramaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 14.11.2013 19:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.