X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Üniversiteye giriş için 5 sınavlı yeni sistem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Üniversiteye giriş için 5 sınavlı yeni sistem

  • Giriş Tarihi: 4.12.2013

Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite için yeni bir sistem hazırlığında. 2015'te hayata geçirilmesi planlanan yeni sisteme göre YGS kalkacak, üniversite sınavı 5 dersten, 2 ay aralıklarla yapılacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada üniversite sınav sisteminin değişeceğini söylemesi, gözlerin üniversite sınavlarına çevrilmesine neden oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın da, dershanelerin 2015 yılından itibaren kaldırılmasının ardından, üniversiteye giriş sistemini değiştirmek için çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. MEB, TÜBİTAK, YÖK ve ÖSYM'nin yürüttüğü ortak çalışma kapsamında, üniversiteye giriş sistemi de değiştirilecek. Çalışmalar, 2015 yılı ortalarında netleştirilecek. Çalışmaya göre, üniversiteye girişte ikili uygulanan YGS ve LYS'den YGS, 2014 yılında son kez yapılacak ve kaldırılacak. Çalışmalar kapsamında 2015 yılında YGS'nin yapılmaması da değerlendiriliyor. YGS yerine LYS yapılacak. Tek sınav olacak LYS'nin formatı değiştirilecek. Çalışmalarda ele alınan ilk modele göre, öğrencilerdeki "tek sınav sıkıntısını" yok etmek amacıyla, 2 ay aralıklarla toplam 5 dersten sınav uygulanacak ve öğrenci en yüksek notu aldığı sınav ile üniversiteye başvurusunu yapabilecek.

İKİ AYDA BİR SINAV
Yine çalışmalarda ele alınan farklı modele göre de, lisede her yıl öğrenci sene sonu yazılılara girecek. Lise 1,2,3 ve 4. sınıflarda merkezi yazılılara girecek öğrencilerin ders durumları da ölçülecek ve çıkan puana göre öğrenciler üniversiteleri tercih edebilecek. Model hayata geçirilirse, liselerde matematik, geometri, Türk Dili ve Edebiyatı, tarih, coğrafya gibi derslerin yazılıları merkezi olarak yapılacak. Her öğrencinin aldığı puan bir merkezde depolanacak. Sınavlarda çoktan seçmeli testlerin yanında, kısa açık uçlu sorular da sorulacak. Fen-Edebiyat fakültelerindeki bazı bölümler gibi tam olarak bir mesleğe yönelik olmayan bölümler için taban puanlar kaldırılacak ve isteyen öğrenci kayıt yaptıracak. Özellikle işletme, bazı mühendislikler gibi alanlarda fakülteler öğrencilerini kendileri seçebilecek. Öğrencilerin, ders dışı aktiviteleri ve katıldıkları etkinliklerdeki başarıları da bir puanlama sistemiyle öğrencinin dosyasına işlenecek. Bu puanlar üniversitelere başvurularda esas alınacak.

ÜNİVERSİTELER 3 YIL
Farklı bir görüşe göre ise üniversiteleri üç yıla indirmek var. Üniversite sınavını kazanan öğrencilerin dört yıl olan üniversitenin bir yılını, dershanede devam etmeleri düşünülüyor. Bilindiği gibi üniversitelerin birinci yılında öğrenciler, ortak ders görüyorlar. Böylece öğrencilerin, üniversitenin diğer sınıflar için daha iyi yetişmesi sağlanacak. Dershanelerin işlevi de, üniversiteyi kazandırmak yerine, öğrenciyi yetiştirmeye dönüştürülecek.


kalan karakter 1000

isimsiz isimsiz

ya ben simdi bu yıl 11 sınıfa geccem yeni sisteme 12 sınıfta girebilecekmiyim inşallah yeni sistem benım zamanımda olur gerçekten cok ıyı bır sıstem amerıka eğitimi arzında turkıye daha cok gelişir ve en yüksek puanımızdan hesaplıcaklarına gore cok ıyı yerler kazanabiliriz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.09.2015 16:19
hatice hatice

peki ben bir şey dicem şimdi imamhatipte okuyorum 10 sınıfa geçtim yeni bu sistemden yararlanabiliyormuyum peki bir şey daha sorcam 2 ay aralıklarda nasıl 5 dersten sınavı girilıyor anlamadım her bir dersten 2 ay aralıklarlamı sınava gircez nasıl yani anlıyamadım anlatablirmisiniz :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.08.2014 20:02
seda seda

mezunlar ne olacak lutfen bı bılgı verın yaa ınsanlarn kafasını byle krstrmayn

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 31.07.2014 00:21
biri lütfen kesin bi şey söylesin biri lütfen kesin bi şey söylesin

kesin ilgisi olan var mı seneye ygs lys var mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.07.2014 20:07
ceylan ceylan

yaw bu nasıl sınav sistemi kınıyorum..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.04.2014 14:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.