X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Oxford'da Kürtçe derse yoğun ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Oxford'da Kürtçe derse yoğun ilgi

  • Giriş Tarihi: 19.12.2013 15:21 Güncelleme Tarihi: 19.12.2013 16:38

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nde bu yıl seçmeli dersler arasına alınan Kürtçeye yoğun ilgi var.

Oxford Üniversitesi'nde Kürtçe derslerinin başlamasına öncülük eden Oxford Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Özlem Galip, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermenice bölümünden Prof. Dr. Theo M. Van Lint ile birlikte Kürtçenin seçmeli ders olması için üniversite yönetimine başvurduklarını, ekim ayında Kürtçenin seçmeli dersler arasına alındığını söyledi.

"Talep çok fazla fakat biz bu sene için 15 kişiden fazla öğrenci alamıyoruz" diyen Dr. Galip, "Henüz planlama aşamasında iken ilginin ne yönde olacağına dair bir tahmin yürütemedik. Ders ilanı verilmesinden itibaren büyük bir ilgiyle karşılandı. Biz de çok şaşırdık. Onlarca öğrenci ve öğretim görevlisi benimle bağlantıya geçtiler. Diğer dersleri ile çakışmayanlar hemen kaydoldu'' diye konuştu.

Yaşanan kontenjan sıkıntısı nedeniyle bazı öğrencilerin gelecek seneyi beklemek zorunda kaldığını ifade eden Dr. Galip, ''Önümüzdeki yıl için şimdiden 10 kişi başvurdu. Gelecek sene de aynı şekilde dersler verilmeye devam edecek" dedi.

Öğrencilerinin genellikle yabancı olduğunu belirten Galip, şunları anlattı:

"Çoğunluğu İngiliz olmak üzere Türk, Hollandalı, Ermeni ve Amerikalı öğrencilerim var. Oxford'da yaşayan bir grup Türkiyeli de Kürtçe derslerine katılmak için başvurdu ancak kabul edemedik. Zira Oxford'da öğrenci olma şartı var."

Öğrencileri arasında öğretim görevlilerinin de olduğunu, bunların ya mesleklerinde ilerlemek ya da sırf merak ettikleri için Kürtçe öğrenmek istediğini dile getiren Galip, "Dünyanın farklı ülkelerinden Kürtlerden olumlu mailler aldım. Kürtçenin seçmeli ders olarak öğretilmesi çok sayıda kişide umut oluşturdu. Avrupa'da Kürt ve Türklerin kurduğu kurumlarda Kürtçenin öğretilmesi için girişimlerde bulunulduğunu duydum. Bunlar çok sevindirici haberler" diye konuştu.

İki haftada bir, Kürt çalışmaları seminerleri düzenlediklerini kaydeden Dr. Galip, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz dönemde hukuk, sosyoloji, edebiyat ve siyasi bilimler anabilim dallarında Kürtlere ilişkin seminerler organize ettik. Ocak ayı ile birlikte iki haftada bir Kürt Sineması günlerini organize edeceğiz. Her hafta Kürdistan'ın bir bölgesinden bir film gösterimi gerçekleştireceğiz."

Oxford Üniversitesi'nde önce post-doktora çalışmalarına başlamayı ardından da Kürt Çalışmaları bölümü oluşturmayı amaçladıklarını aktaran Galip, bunun için ilgi ve talebin fazlasıyla olduğunu ifade etti.

Son yıllarda Kürt edebiyatının çok yol kaydettiğini ve hızla geliştiğini vurgulayan Galip, "Bence kısa bir süre içerisinde Avrupa'nın birçok iyi üniversitesinde Kürtçe öğretilmeye başlanacak" ifadesini kullandı.

Öğrenciler Kürtçeyi merak ediyor

Kürtçeyi seçmeli ders olarak alan Oxfordlu öğrencilerden James White, Kürtçeye oldukça meraklı olduğunu ifade ederek, "Kürtçeyi her zaman öğrenmeyi istemişimdir" dedi.

White, İran Kürtleri üzerine bir çalışma yapmak istediğini dile getirerek, şunları söyledi:

''Genel anlamda Kürt edebiyatı ile Farsça edebiyatı arasındaki etkileşimler konusunda meraklıyım. Kürt yönetmen Behmen Qobadi'nin, 'Yarım Ay' filmi beni oldukça etkilemişti. Ayrıca İngiltere'de de azımsanmayacak bir Kürt göçmen nüfusu var. Buradaki Kürtlerle kendi dilleriyle konuşmanın çok güzel olacağını düşünüyorum."

Üniversitenin Arapça ve Fransızca bölümünde okuyan Jack Gallagher de genel anlamda dillere yönelik her zaman büyük bir ilgisi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

''Oxford'daki eğitimim boyunca farklı kültürlere ilişkin birçok etkinliğin bir parçası olma fırsatı edindim. Kürtçenin Oxford'da verileceğini öğrenince bunun yine çok iyi bir fırsat olduğunu düşündüm. Arapça üzerine çalışırken komşu bir dil olan Kürtçeyi öğrenmek, kariyerim için de çok önemli. Bir dili öğrenince bir milletin tarihi ve kültürünü de öğreniyorsunuz aslında."

kalan karakter 1000

Gül Gül

Bence Dr. Özlem Galipi tebrik ediyorum. Dilimizi ne kadar kiymetli olduğunu gösterdiği için ve yazilan, öğretilen kayıpa uğramaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 25.12.2013 09:49
Yasar Yasar

Acilmasi guzel bir sey. Lakin, ilginin fazla olacagini sanmiyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır11
cevapla 19.12.2013 16:23
Gül Gül

Dr. Özlem Galipi tebrik ediyorum güzel dilimizi başkalarina öğretmesi ve yüksek klas bir üniversitede çok gurur verici bir olay. Yollunuz açik olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 25.12.2013 09:54
mısto mısto

her milletin dilini öğrenmesi garip gelmiyorda kürtçe olunca garip geliyor değilm.i

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 20.12.2013 04:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.