X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Öğretmenlere performans kriteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Öğretmenlere performans kriteri

  • Giriş Tarihi: 5.3.2014

Yeni atanan öğretmenler önce 1 yıl aday olarak görev yaptıktan sonra memur olacaklar. Performansı olumlu adaylar sonrasında öğretmen olarak atanacak

Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan değişiklikle öğretmen atamalarına performans kriteri geliyor. Kanun tasarısının yasalaşması halinde öğretmen adayları bir yıl boyunca sıkı bir takipten geçecek. Atamalar yine KPSS, ve alan sınavları sonucuna göre belirlenecek. Ancak geçerli puanları alanların atamaları aday öğretmen olarak yapılacak. Aday öğretmenler en az bir yıl fiilen çalıştıktan sonra performans değerlendirmesine göre MEB'in yapacağı sözlü veya yazılı sınava girmeye hak kazanacaklar. Bu sınavda başarılı olan adayla,r öğretmen olarak atanacaklar.

BAŞARISIZLAR MEMURİYETTEN ATILACAK

Başarılı olamayan aday öğretmenler, bir başka il emrinde görevlendirilebilecek ve kendilerine bir yıl içinde tekrar bu sınava girme imkânı tanınacak. Sınava girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste iki defa sınavda başarılı olmayanların memuriyetle ilişiği kesilecek. Bakanlık yetkileri "Başarısız bir öğretmene düşen öğrencinin kaderi, o öğretmen yüzünden kararmamalı. Velilerden bize gelen en büyük şikayet 'öğretmenimiz yetersiz' konusu. Biz bu şikayetleri göz önüne alarak bu yasayı düzenledik. Ayrıca dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde ve AB ülkelerinde bu model uygulanıyor" açıklamasını yaptılar.