X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Üniversiteye girişte yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Üniversiteye girişte yeni dönem

  • Giriş Tarihi: 17.4.2014 10:47

Üniversiteye giriş sistemi, 2016 yılından itibaren değişecek. YGS ve LYS sistemleri kalkarken, lise öğrencileri merkezi sınavın ortalamalarıyla üniversiteye girecek. Üniversiteler de a, b, c diye üç gruba ayrılacak.

Zeynep Atılgan'ın haberine göre, Türkiye, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında yeni üniversiteye giriş sistemine geçecek. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ise YGS ve LYS tamamen tarih olacak. Liselerde temel derslerin merkezi sınavı olacak. Sınavlar tabletler üzerinden online olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılacak. Üniversiteler üç gruba ayrılacak, her birinin öğrenci seçme kriteri farklı olacak.

YILDA İKİ SINAV

Milli Eğitim Bakanlığı yeni sisteme ilişkin çalışmalarını tamamladı. Yüksek Öğretim Kurumu'ndaki (YÖK) süreç ise devam ediyor. Taslak çalışmaya göre ortaöğretime geçiş sisteminin bir benzeri üniversiteye geçişte de uygulanacak. Lise öğrencileri temel derslerden yılda iki kez merkezi sınava girecek. Üniversiteler öğrenci seçerken merkezi sınavların 4 yıllık ortalamasını esas alacak.

ÜNİVERSİTELER ÜÇ GRUBA AYRILACAK

Yeni sistemde üniversiteler a, b, c şeklinde üç gruba ayrılacak.

A grubu üniversiteler, merkezi sınav ortalamalarının yanı sıra öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif becerilerine de bakacak. Tercih ederlerse kendi sözlü ve yazılı sınavlarını da yapabilecek.

B grubu üniversiteler, merkezi sınav ortalamalarını baz alarak seçecekleri öğrencilere isterlerse mülakat yapacak.

C grubu üniversiteler ise doğrudan lise genel not ortalamasına göre öğrenci alacak.

LİSE ÖĞRENCİLERİNE TABLET

Yeni üniversiteye giriş sisteminin 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında lise birinci sınıf öğrencileri ile pilot olarak başlatılması hedefleniyor. O tarihe kadar lise öğrencilerine tablet dağıtımını tamamlamayı planlayan bakanlık, sınavı tabletler üzerinden online olarak yapacak.

AÇIK UÇLU SORU

Test sınavlarla başlayacak uygulamada, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı itibariyle açık uçlu sorulara geçilecek. Öğrencilerin okullarında tabletleriyle yanıtlayacağı soruları Türkiye genelinde rastgele seçilecek alan öğretmenleri değerlendirecek. Yeni sistemle birlikte süreci Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Daire Başkanlığı yürütecek.

Kaynak: Ntv

kalan karakter 1000

dfe dfe

acaba 2016 2017 derken o yıl girecek öğrenciler içinde geçerlimi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.05.2016 11:38
ebru ebru

cok sacma bir seye benziyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.03.2016 13:34
zeynep zeynep

Bence bu sistem bir daha gözden geçirilmelidir!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.02.2016 09:16
Öğrenci Öğrenci

Mesleki liselerde ne olacak 11 ve 12 sınıfta staja gidecekler temel ders almıyorlar ozaman o yıl mesleki liseler ne olucak yeni sisteme geçilir ise ben anlamadım cevaplayan olabilirmi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.01.2016 18:14
derya derya

valla çok boş lise mezunu yetişiyordu doğru bir uygulamamı bilemiycem ama not isteme devri kapanacak gibi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.01.2015 22:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.