X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Üniversiteye giriş sistemi değişiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Üniversiteye giriş sistemi değişiyor!

  • Giriş Tarihi: 26.5.2014 11:09

Lise geçiş sistemini değiştiren MEB şimdi de üniversitelere girişte uygulanacak yeni sistem üzerinde çalışıyor.

Bu yıl liselere geçişte sistemi değiştiren ve yılda 6 dersten yapılan 12 sınavın sonuçlarının yüzde 70 etkili olması uygulamasını getiren Milli eğitim Bakanlığı (MEB) üniversitelere geçiş için de yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Üzerinde çalışılan sistem "ders dışı etkinliklerin" de dikkate alınmasıyla ABD'deki üniversiteye giriş sistemine benziyor.


DERS DIŞI UĞRAŞLAR


Habertürk'te yer alan habere göre, Tarabya İngiliz Okulları'nın düzenlediği "Liseden Üniversiteye Geçişte Farklı Bakış Açıları" paneline katılan MEB Yükseköğrenim ve Yurtdışı Eğitimler Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Semih Aktekin, yükseköğretime geçişte üzerinde çalıştıkları yeni sisteme dair bilgiler verdi.

Aktekin, "Yükseköğretime geçişte öğrencinin ders dışı uğraşlarını, sanat, spor ve boş zaman etkinliklerini de göz önüne alarak puanlandıracağımız bir sistem düşünüyoruz. Eğitimde bilgiyi önceleyen sistem yerine becerileri de ön plana alan yeni bir sistem kurmanın peşindeyiz" diye konuştu.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı bu sistemde yalnızca öğrencinin notları ya da ders dışı etkinlikleri üniversiteye geçişte yeterli olmayacak. Merkezi olarak yapılacak sınav sonuçları da etkili olacak. Üzerinde durulan iki sınav modeli var.

Bunlardan biri tıpkı liselere geçişte 6 dersten toplam 12 sınavın merkezi olarak yapılmasını öngören Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nde (TEOG) olduğu gibi liselerde de bazı derslerin merkezi olarak yapılması. 5 ya da 6 dersten merkezi olarak sınavlar MEB tarafından yapılacak ve yerleştirme puanının hesaplanmasında tıpkı liselerde olduğu gibi bu sınav sonuçları etkili olacak.

Bir başka sınav modeli ise Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yapılması ve bunun sonuçlarının kullanılması. Ancak bu sınavın YGS gibi yılda bir kez değil, ABD üniversitelerine girişte sonuçları dikkate alınan SAT gibi yılda birkaç kez yapılması öngörülüyor.

HEM SINAV SONUCUNA HEM SOSYAL ETKİNLİĞE BAKIYOR


ABD üniversiteleri kendi şartlarını kendileri belirliyor. Üniversitelere başvurular öğrenci tarafından yapılıyor ve üniversiteler öğrencilerini seçiyor. Yani merkezi bir yerleştirme sistemi yok. Ancak başvuruda iki aşamalı sözel ve matematik becerilerin ölçüldüğü SAT ile İngilizce , matematik, okuma ve bilimsel muhakeme bilgisinin ölçüldüğü ACT (American College Test) sınav sonuçları istenir. Ayrıca lise notları, okul ve sınıf sıralaması, sosyal etkinlikler, niyet mektubu, öğretmenlerin tavsiye mektubu başvuru dosyasında yer alır ve etkilidir. Değerlendirme bu dosya üzerinden yapılır.

kalan karakter 1000

liseden liseye degisir liseden liseye degisir

Bazi liselerde zor sorulur bazilarind a kolay haksizlik olur karne ort olmasinsinava girelim en yuksek hangisinden alirsak o puanla gidelim bencr boyle sacmalik mi olur ya!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.01.2015 16:26
balıkesir balıkesir

nasıl bir sistem bu yeteneği olmayan ne yapsın değiştire değiştire saçmaladınız artık değiştirmeyin!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.09.2014 15:34
kezban kezban

bn son sınıf olacm o zmn bizim sınv her dersten ayrı ayrımı yoksa tüm derslerden mi olacak ayrıca bize 9. sınıftan ihtibaren mi yoksa sadece 12.sınıftan mı soracaklar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.07.2014 23:44
mine mine

meslek ya da düz lisedeki bi öğrenciyle anadolu yada fen lisesindeki öğrenci kesinlikle çok farklı ssınavlara giriyor bence ortalamaya baklmamalı çok torpil olur diye düşünüyorum ben andolu lisesindeyim ortalamam iyi olsa dahi bi meslek lisesine gitmiş olsaydım ortalamam kesinlikle daha yüksek olurdu

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır11
cevapla 13.06.2014 14:54
cz cz

sosyal etkinlikler çocukları öğrenmekten koparıyor.başarısızlığa sebep oluyor.okul takımında başarılı olan çocuklara okul sahip çıkmıyor.başarısızlıktan kalıyorlar.aklı olanlar çocuklarını okulların hiçbir takımına sokmasın.bittecrübe sabit maalesef!

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır7
cevapla 26.05.2014 19:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.