X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mili Eğitim Şurası'ndan öğrencilere müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mili Eğitim Şurası'ndan öğrencilere müjde

  • Giriş Tarihi: 4.12.2014 01:40 Güncelleme Tarihi: 4.12.2014 09:36
Mili Eğitim Şurası'ndan öğrencilere müjde
Mili Eğitim Şurası'ndan öğrencilere müjde

Ortaokullarda ders saatleri azaltılıyor, teneffüs süreleri uzatılıyor.

19. Milli Eğitim Şurası'nda "Öğrenim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri" başlığı altında toplanan komisyondan, ortaokullardaki 35 saatlik ders süresini 30'a düşürme kararı çıktı. Bunun yanı sıra 29 saat olan zorunlu ders süresi de 25'e düşürülürken, ders saatlerinin yoğunluğu nedeniyle kısalan teneffüs süreleri ise uzatılacak.

Söz konusu düzenlemeyle okulların giriş-çıkış saatlerinde de değişiklikler olacak. Ders saatleri ile ilgili komisyon kararları genel kurulda görüşülecek.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ 3. SINIFTAN İTİBAREN

Komisyonda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından gelen bir katılımcının, toplumsal cinsiyet eşitliği dersinin zorunlu bir ders olmasını gerektiği yönündeki önerisi ise "toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun 3. sınıftan itibaren mevcut bir ders içinde bir ünite olarak işlenmesi" şeklinde değiştirilerek benimsendi.

DİN DERSİ 3. SINIFA KADAR ZORUNLU


İlkokullara ilişkin öneriler arasından, görsel sanatlar ve müzik derslerinin haftada en az ikişer ders saati olması, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin konulması, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi programlarında çoğulcu anlayış ilkesine yer verilmesi, trafik güvenliği ile insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi derslerinin, haftalık ders çizelgesinden kaldırılması, trafik güvenliği dersinin içeriğinin hayat bilgisi dersi içinde, yurttaşlık ve demokrasi dersinin içeriğinin de sosyal bilgiler dersinde verilmesi, müfredat programların 1,2, 3 ve 4. sınıflarda sadeleştirilmesi, fen bilgisi ve sosyal bilgiler dersinin 4. sınıftan itibaren programa eşit bir şekilde yansıtılması, fen bilimleri dersinin adının fen bilgisi olarak değiştirilmesi önerileri kabul edildi.

ÇALIŞMALAR YARIN DA DEVAM EDECEK

"Okul Güvenliği", "Öğretmen Niteliğinin Arttırılması", "Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması" komisyonlarında da önerilerin görüşülmesine devam edildi. Komisyon üyelerinin, öneriler üzerindeki müzakerelerinin ardından yarın önerilerin oylamasına geçilecek.

kalan karakter 1000

selda selda

istanbul bahariyeye neden gidilmedi bakılmadı yada bakıldı ise neden sonuç yok adamlar otopark işletiyor resmen okul eğitim değil otoparkçı olmuş her ay velilerden paralar toplanıyor okula tinerciler giriyor çocuklar veliler tedirgin ama idare hiç bir şey yapmıyor yada yapamıyor eğitim yuvası değil başka bir yuva olmuş sanki bahariye eski modernliğini kaybetmiş durumdadır güvenlik var süs temizlik görevlileri var onlarda kendi dertlerinde yani bahariyede bir şeyler değişmeli hep para hep para ayrıca çocuklardan ders kitabı hariç kitaplar dergiler isteniyor velilerden bunlarda isteniyor meb uyuyor resmen yada onlarda göz yummakta hep para olmuş parasız eğitim yok paralı eğitim hep tabletler ücretsiz olacaktı belkide tabletlerdende para istiyecekler bilgisayar parası verdi eliler belki yerinde olsun dersiniz ama hani meb o vermiyecekmiydi neden para istendi velilerden bir akademisyen olarak bunu kınıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 04.12.2014 11:00
ayça ayça

tenefüs çoğalsa ne olacak sosyal faaliyet çoğalmalı okullara beden öğretmenleri resim öğretmenleri müzik öğretmenleri artırılmalı çocuklar sosyal olarak yetişmeli .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.12.2014 09:53
sgy sgy

bravo fvz! Aklımdakileri okudun. Özellikle de resim konusunda. Resim bir yetenektir. tamam hepsini ders olarak gösterirsin çocukların yeteneklerini keşfetmesine yardım edersin ama olmayan bir yeteneği zorlayıp bunu sevmeye ve yapamaya yapamaya bir işkence haline getirmek üstüne de not vererek belki başarılı bir öğrencinin bu yüzden not ortalamasını düşürmek içler acısı!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.12.2014 09:48
fvz fvz

ders saatlerinin azalması güzel de ögretmen yetiştirme ve ders anlatma konusunda model ülkelere bakıp o konularda da çalışma yapılmalı.dersin konusu konunun kapsamı işleniş şekli artık gelişmiş ülkeler model alınmalı. hala haldır haldır hoca makine gibi anlatıyor ögrenci not tutuyor. bastır ver ders notlarını tahtada yansıda anlat ders çıkışı yada öncesi emaille gönder ögrencilere hiç olmazsa imkanı olanı bir adaım ileri taşı derste imkanı zayıfa odaklan. resim ve müzik ögretmenlerinin işkencelerinden çocukları kurtarmalı. bu derslerde not kalkmalı kültür ve zevk alma sanatı ögretilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.12.2014 08:23
öğretmen öğretmen

Hocanın başka şansı yok. Bu sınıflarda ne yapılabilirse hoca da onu yapar. Karşınızdaki öğrencinin düzeyine göre ders anlatılır. Ders notlarını öğrencilere hazır bir şekilde verdiğimizde, öğrenci notların yüzüne bilie bakmıyor. Zaten sınıfta kalmayacağı için tasası derdi yok. Sizin dediğiniz üniversitelerde olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.12.2014 09:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.