X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER MEB'den velilere çok önemli 'temel lise' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

MEB'den velilere çok önemli 'temel lise' uyarısı

  • Giriş Tarihi: 27.2.2015 19:12 Güncelleme Tarihi: 27.2.2015 19:17
MEB'den velilere çok önemli 'temel lise' uyarısı
MEB'den velilere çok önemli 'temel lise' uyarısı

MEB Özel Eğitim Genel Müdürü Yelkenci, temel lise ruhsatını almamış kurumlara kayıtlar ile öğrencilere, "üniversite sınavına hazırlık" eğitimi verileceği yönündeki vaatler konusunda velileri uyardı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, dershanelerin özel okula dönüşümü kapsamında henüz temel lise ruhsatını almamış kurumlara kayıtlar ile öğrencilere, lise son sınıfta "üniversite sınavına hazırlık" eğitimi verileceği yönündeki vaatler konusunda velileri uyardı.

Yelkenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dershaneden özel okula dönüşen, ortaöğretim özel okullarının temel liseler olarak adlandırıldığını anımsatarak, bu liselerin Anadolu lisesi, mesleki ve teknik lise ile imam hatip liseleri gibi bir okul türü olduğunun altını çizdi.

Dönüşüm programı çerçevesinde isteyen dershanelerin, öncelikle programa başvurmaları, sonra kabul edilmeleri, dönüşecekleri okul türünü belirttikten sonra da işlemlerini yapmaları gerektiğini anlatan Yelkenci, dönüşüm sürecinin hassasiyetler içerdiğini ancak konu hakkında sektörden gelen açıklamalar ve basında yer alan analizlerin bilgi karmaşasına neden olduğunu söyledi.

ÇOCUKLARINIZ MAĞDUR OLABİLİR


Yelkenci, bu konuda velilere uyarılarda bulunmak istediğini ifade ederek, "Bunlardan birincisi, bir dönüşüm okuluna, daha çok gündemde olan temel liseye, velilerimizin kayıt yaptırabilmesi için dönüşüm sürecine girmiş olan dershanenin, temel lise ruhsatını almış olması gerekir. Değilse yarın öbür gün o ruhsatı almaya hak kazanmazsa velilerimiz ve çocuklarımız mağdur olacaktır" dedi.

Bakanlığa, bazı velilerin, çocuklarını dönüşüm programına başvuran ancak henüz temel lise ruhsatını almayan kurumlara kaydettirdiği ve kayıt paralarını ödedikleri yönünde bilgiler ulaştığını aktaran Yelkenci, bu kayıtların resmi olmadığını ve ön kayıttan başka bir anlam taşımayacağını vurguladı.

Yelkenci, dönüşüm programına başvurmanın, mutlaka temel lise ruhsatı alınacağı anlamı taşımadığının vurguladı.

MEB'in internet sitesi üzerinden, dönüşüm lisesi olarak ruhsat alan okulların isimlerini yayınlayacaklarını bildiren Yelkenci, velilerin mağdur olmaması için kayıt yaptırmadan önce bu listeyi incelemesini istedi.

Temel lise olan bazı kurumların, son sınıfta üniversite sınavına hazırlık şeklinde eğitim verilecekleri yönünde velilere vaatlerde bulunduğuna ilişkin kendilerine bilgiler ulaştığını aktaran Yelkenci, temel liselerin de diğer okul türleri gibi bir müfredat üzerinden eğitim vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Temel lise müfredatının Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlandığını anımsatan Yelkenci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Temel liseler o programa uymak durumunda. Özellikle kamuoyuna, medyaya yansıyan 'üniversite sınavına hazırlık yapacağız' tarzındaki açıklamaların bir temeli olmadığını söylemek istiyorum. Velilerimizin, bu şekilde bir hizmet almalarının mümkün olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. Sadece dönüşen okulların değil, tüm özel okulların hatta resmi okulların, hafta sonu takviye kursu yapma hakkı var. Takviye kurslarında öğrencilerimizin, eksik olduğu derslerin tamamlanması noktasında hizmet verilecek. Bu iki hususta, yani ruhsatını almamış henüz okul olmamış kurumlara kayıt yaptırma ve öğrencilerin son yıllarını, 'üniversite sınavına hazırlık' şeklinde değerlendireceği, açıklamaları karşısında velilerimizi ve kamuoyunu özellikle uyarıyoruz."

Temel liselerin, 9. sınıftan 12. sınıfa kadar öğrenci alması gerektiğini ve her sınıf seviyesinde yüzde 30 kontenjanları bulunduğunu anlatan Yelkenci, bu kurumların sadece 11-12. sınıftaki öğrencilere hizmet vermesinin mümkün olmadığına dikkati çekti.

"Hem okul hem dershane" reklamlarının da bir dönem yapıldığını hatırlatan Yelkenci, bu konudaki uyarılar ve denetimler sonrası, bu tür reklamların engellendiğini, yapılmasına da müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

"YASANIN İPTAL EDİLECEĞİNE DAİR BEKLENTİSİ OLANLAR DA BAŞVURUYOR"


Dönüşmek isteyen dershanelerin 1 Eylül 2015 itibarıyla programa dahil olacağını hatırlatan Yelkenci, dönüşmek istemeyenlerin ise kapatılacağını vurguladı.

Uzaktan eğitim veren dershanelerin de 1 Eylül 2015'de kapanacağını kaydeden Yelkenci, velilerin bu hususlara dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Dershanelerin özel okula dönüşümü sürecinde tüm tedbirlerinin alındığını, müfettişlerin gerekli denetimleri yaptığını belirten Yelkenci, "Bize, şimdiye kadar bin 650 dershane başvurdu. Biz, bu başvuruların bin 207'sini onayladık. Bu, bin 207 kurum, okula dönüşmek için başvurmaları halinde, işlemleri tamamlanacak. Anayasa Mahkemesinin, yasayı iptal edeceğine dair beklentisi olan gruplar da yoğun bir şekilde başvurdular. Ve yine yoğun bir şekilde başvuruları devam ediyor" diye konuştu.

DERSHANELERDE ÇALIŞAN ÖĞRETMENLER


Dershanelerde çalışan ve gerekli şartları taşıyan öğretmenlerin MEB'de istihdam edileceğini hatırlatan Yelkenci, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün bu konuda çalışmalarını sürdürdüğünü, Martta bu konuya ilişkin kılavuzun yayınlanacağını söyledi.

MEB'de istihdam için şartları tutmayan öğretmenler ve diğer personelin bu dönüşüm okullarında da çalışabileceğini dile getiren Yelkenci, bu konuda temel liselerin önemli bir istihdam alanı yaratacağını ve sektöre hareketlilik sağlayacağını sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

egitimci egitimci

Konu başlığı çok ilginç,

"MEB'den velilere çok önemli 'temel lise' uyarısı------ ÇOCUKLARINIZ MAGDUR OLABİLİR----"

Çocuklar mağdur oldu zaten son birkaç yıldır bu stresle yaşıyorlar. Deneme tahtası olan nesil kaybedildi. Umarım diğerlerini kurtarabilecek bir yönetim gelebilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 28.09.2015 19:03
Eğitimci Eğitimci

Sn. Yetkililer,
MEB i daha da kötü hale getirebilir misiniz? Bilemiyorum. Bu dönemki çocuklara yazık oldu da, ileriki dönemlerde neler planlanıyor? Şimdiden açıklanırsa biz gariban, cahil, hiçbir şeyden anlamayan halk topluluğu olarak bekli sizi anlamaya gayret edebiliriz.
Ayrıca umarım verilen sözlerde de durulur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 28.09.2015 18:56
hasan hasan

bu temel lise olayı önce özel liseleri vuracak.bakanlık özel liselerden temel liselere nakili yasaklamalı.yoksa dershaneler özel lise olacak derken,gerçek özel liseler kapanacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır8
cevapla 27.02.2015 21:01
füsun füsun

o zaman bazı özel okullarda işine daha iyi sarılsın gereksiz proje ödevleri kıt not vermeler veliyide öğrenciyide bıktırdılar bide özel okul

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.05.2016 18:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.