X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Öğretmen mağduriyetine kurs formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Öğretmen mağduriyetine kurs formülü

  • Giriş Tarihi: 29.7.2015
Öğretmen mağduriyetine kurs formülü
Öğretmen mağduriyetine kurs formülü

MEB, dershanelere alternatif formül arayışına girerken temel liseler de mezunlara yönelik hafta sonu kursları açmak için izin isteyecek. Kurslarda 5 binden fazla öğretmenin istihdam edilmesi hedefleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından dershanelere alternatif formül arayışına başladı. Gerekçeli kararın da açıklanmasıyla birlikte son 3 gündür istişare toplantıları yapılan MEB'in bu hafta yeni yol haritasını netleştirmesi bekleniyor. Öte yandan dershaneden dönüşen temel liseler de lise mezunlarını üniversite sınavlarına hazırlamak için hafta sonu kursları açmak istiyor. Temel liseler bu yöndeki taleplerini bu hafta MEB'e ileterek izin isteyecek. Bu yıl tercih yapan 2 milyondan fazla üniversite adayının bin 200'e yakınının açıkta kaldığını gözönünde bulunduran temel liseler cumartesi ve pazar günleri halk eğitim merkezleriyle birlikte hazırlık kursları açmak istiyor. Dershane tecrübesi olduğu için kurs hizmetini de rahatlıkla verebileceklerini belirten Temel lise yetkilileri "Bakanlığın bu talebe olumlu yanıt vereceğini bekliyoruz" dedi.

5 BİN ÖĞRETMEN İSTİHDAMI

Temel liseler hafta sonu kurslarıyla karardan mağdur olan öğretmenleri de özel sektörde değerlendirmeyi hedefliyor. MEB, AYM kararından önce dershane öğretmenlerini KPSS'siz kamuda istihdam etmek için çalışma başlatmıştı. Bugüne kadar MEB'e 13 binden fazla dershane öğretmeni başvuru yaptı. MEB bu öğretmenlerden yaklaşık 4 binini kadroya almayı planlıyordu. Ancak, AYM dershane öğretmenlerinin KPSS'siz Milli Eğitim Bakanlığı'na öğretmen olarak atanmasıyla ilgili maddeyi de iptal etmişti. Yıllardır memuriyet hayali kuran binlerce öğretmen mağdur oldu. Temel lise yetkilileri hafta sonu kurslarında yaklaşık 5 bin öğretmenin istihdam edilebileceğini belirterek mağduriyetin bir nebze de olsa de giderilebileceğini söyledi.

DERSHANE DENİLMEYECEK

Temel liselerin haftasonu kurslarına kesinlikle dershane ismi verilmeyecek. Bu kurumlar takviye kurs adıyla mezunlara hizmet verecek. Hafta sonu kurslarından ücretsiz olarak temel lisenin kendi öğrencisi de yararlanabilecek. Dışarıdan gelen adaylar ise ücret ödeyecek.

kalan karakter 1000

mağdur___ mağdur___

Bu öneri hayat bulsa dahi binlerce profesyonel öğretmen arkadaşın mağduriyeti sona ermeyecektir..Ne karar çıkarsa çıksın MEB mutlaka bu kitle ile ilgili istihdam çalışması yapacaktır,yapmalıdır..Aksi bir tutum bakanlığın hakkaniyetli duruşunun iflası anlamı taşıyacaktır kanaatindeyim... MEB üzerine düşeni yapmalıdır...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 30.07.2015 12:15
atanamayan dershane öğretmeni atanamayan dershane öğretmeni

Ülkenin insan yetiştiren şerefli ve kutsal mesleği öğretmenlik, bu hale mi getirilmeliydi? Bu mudur MEB'in öğretmenine sahip çıkması! Çok mu zor!

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 30.07.2015 11:34
mağdur dershane öğretmeni mağdur dershane öğretmeni

MEB mağdur bıraktığı lise ve ilköğretim dershane öğretmenlerini, söz verdiği halde açıkta bırakmıştır ve oyalamıştır. Filler tepindi olan çimlere oldu. İşsiz bıraktığı dershane öğretmenlerinin de aileleri var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 30.07.2015 11:22
mert mert

teog kurslarında çalışan öğretmenler ne olacak ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.07.2015 10:48
atanamayan işsiz bırakılan dershane öğretmeni atanamayan işsiz bırakılan dershane öğretmeni

Bu mu çözüm? Temel lise öğretmenlerini anladık. Peki ya açıkta kalan ilköğretim öğretmenleri ne yapacak? Allah aşkına gerçekçi olmak çok zor değil. Tüm dershane öğretmenleri mağdur edildi. MEB bu mağdur insanları bir an önce kadroya almalı!

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 30.07.2015 10:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.