X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dönüşmeyenin kapısına kilit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dönüşmeyenin kapısına kilit

  • Giriş Tarihi: 13.8.2015
Dönüşmeyenin kapısına kilit
Dönüşmeyenin kapısına kilit

Nabi Avcı'nın 81 ilin valisine gönderdiği 'kaçak dershane' genelgesinde özel okul ya da kursa dönüşme zorunluluğuna vurgu yapıldı, "Kanun dışı faaliyet yürüten kurumları kapatın" denildi

Özel okul olmayız, kursa dönüşmeyiz ve eğitim falyetlerine de devam ederiz diye ısrar eden dershanelerin kapısına kilit vurulacak. Milli Eğitim Bakanlığı, kanun dışı eğitim faaliyeti yürüten dershaneleri kapatma kararı aldı. MEB, özel okula dönüşmek istemeyen dershaneler için özel öğretim, kişisel gelişim ve mesleki eğitim kurslarına dönüşme imkanı sağlayan yeni bir yönetmelik yayımladı. Ancak paralel yapının dershaneleri, paralel yayın organlarında, yönetmeliği tanımadıklarını belirterek, dershane olarak yola devam edecekleri şeklinde demeçler verdiler. Aynı kurumların dershane olarak ücretlerini açıkladıkları ve öğrenci kaydı yaptıklarına yönelik şikâyetler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Bakan Nabi Avcı imzasıyla 81 ilin valiliğine ve okullara gönderilen genelgede açık bir şekilde dershane olarak faaliyet gösteren kurumların ilgili kanun kapsamında kapatılması istendi. Genelgede, özel öğretim kurumları ile ilgili açıklamalar bölümünde, ilgili kanunun tanımlar başlığında dershane tanımının olmadığına dikkat çekilerek şunlar kaydedildi: "Kanun ve Anayasa Mahkemesi'nin kararı neticesinde eğitim veren kurumlar arasında dershanelere yer verilmemekte ve dershane tanımı da bulunmamaktadır. Bu nedenle TBMM tarafından herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığı sürece kanunda tanımı bulunmayan bu yerlerin ilgili kanunda tanımlanmış özel öğretim kurumlarından birine dönüşmesi gerekmektedir. Dönüşüm işlemini gerçekleştirmeyen bu yerler ilgili kanun ve yönetmeliğe uygun olarak dönüşüm işlemini gerçekleştirinceye kadar eğitim öğretim faaliyeti yürütemeyecektir. Bu kurumlar ücret ilanı yapmayacak ve öğrenci ya da kursiyer kaydı yapamayacak. Valiliklerce kendilerine eğitim personeli ataması da yapılamayacak. Gerekli dönüşümü işleminin gerçekleştirmediği halde ilgili kanuna aykırı olarak eğitim faaliyeti yürüten yerler hakkında ilgili kanun doğrultusunda, kapatma işlemini gerçekleştirilecek. İllerde valilik bünyesinde kurulacak komisyonlar, kanun dışı eğitim faaliyeti yürüten kurumları tespit ederek kapatılma işlemi yapılacak."

kalan karakter 1000

TÜRK EVLADI TÜRK EVLADI

çocuğumu geçen yıl dersaneye gönderdim. kapatılacak diye öğretmenler oralı bile olmadı hiç bir halt öğretilmedi ve üniversite puanı düşük geldi çocuğumun göz yaşlarının ahını çekiyor dersaneler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.08.2015 09:13
Muammer hoca Muammer hoca

Kalıtım denilen bir gerçek var. Hocalar şeyini yırtsa bile senin çocuğun alacağı puan beş aşağı beş yukarı o kadardır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.08.2015 11:05
doğrucu doğrucu

onların dertlerinin sadece paramız olduğunu yeni anladık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.08.2015 09:26
erkan gülmez erkan gülmez

Doğuda dershaneler kapanırsa bölge gençleri PKK lı olur denildi,
Şimdi bütün Paraleller PKK lı oldular.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 13.08.2015 04:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.