X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TEOG nakil işlemleri ne zaman sona eriyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ne zaman sona eriyor?

  • Giriş Tarihi: 20.8.2015 10:32
TEOG nakil işlemleri ne zaman sona eriyor?
TEOG nakil işlemleri ne zaman sona eriyor?

başladı. 3 dönem halinde yapılacak nakil işlemlerinin ilki 17-21 Ağustos, ikincisi 24-28 Ağustos üçüncüsü 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

6-16 Temmuz tarihinde tercih işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından öğrenciler merakla TEOG yerleştirme sonuçlarını beklemeye başlamıştı. TEOG yerleştirme sonuçları için uzun zamandır devam eden heyecanlı bekleyiş TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG yerleştirme sonuçlarını e-okul üzerinden öğrencilere duyurdu. e-Okul'da sonuçların açıklanmasının ardından e-Okul'a girerek sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar sisteme adeta akın ettiler. Sonuçların açıklanmasının ardından başladı. Liseler için hiçbir tercihte bulunmayan veya tercihlerinden birine yerleşemeyerek açık öğretim kurumlarına kayıt hakkı kazanan öğrenciler ile bir orta öğretim kurumuna yerleşen öğrenciler, istemeleri halinde "e-okul.meb.gov.tr" adresinden TEOG nakil başvurusunda bulunabilecek.

TEOG NAKİL İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

TEOG NAKİL BAŞVURULARI TERCİH LİSTELERİ İÇİN TIKLAYIN

TEOG NAKİL İŞLEMLERİ

TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların yerleştirildikleri okullar belirlenmiş oldu. TEOG yerleştirme sonuçlarına göre yapılan 25 tercihten hiç birine yerleştirilemeyen adaylar ise sistem tarafından otomatik olarak açık liseye yerleştirilecekler. Fakat adaylar daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek boş kontenjanlara nakil yapabilecekler ve örgün öğretim veren okullardan birine kayıt yaptırabilecekler.

TEOG nakil başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. TEOG nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak. Öte yandan, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde TEOG nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül´de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül´de ilan edilecek.

TEOG NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

TEOG yerleştirmesine esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek. Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu

okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak. TEOG sonuçlarına göre yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek.

Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek. Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak.