yurt kayıtları aracılığıyla yapılabilecek

Giriş Tarihi: 11.9.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 11.9.2015 10:07
KYK yurt kayıtları e-devlet aracılığıyla yapılabilecek

Üniversite kayıtlarının bu yıl kapısı üzerinden yapılmasının ardından, Kredi ve Yurtlar Kurumu () Genel Müdürlüğü'ne bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanan öğrenciler de yurt kayıtlarını üzerinden yapabilecek

Öğrenciler, önceki yıllarda üniversiteyi kazandıktan sonra yurt kayıtları için üniversitenin bulunduğu şehre şahsen gidip başvurmaları gerekirken, yurt kayıt işlemleri için artık kapısı kullanılabilecek.

"Yurt Kayıt İşlemleri Hizmeti" sayesinde e-devlet, artık yurt kazanan öğrencilere de elektronik ortamda kayıt hizmeti sunuyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencileri, yurt kayıtlarını üzerinden yapabilecek. Yurt kayıt işlemleri hizmeti ile öncelikle yurda asil olarak kayıt hakkı kazanmış öğrenciler yararlanabilecek. Bu kayıtların tamamlanması ve yurtlarda açık kontenjan bulunması durumunda yedek durumdaki öğrenciler kalan kontenjanlar içinyurt kaydını yine e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek.

İlk etapta 166 bin civarında öğrencinin hizmetten yararlanması ve üniversitelerin açılış tarihlerine kadar ilk yerleştirmelerin tamamlanması bekleniyor. İlk yerleştirmelerin ardından boş kontenjan yerleştirmeleri, özel yetenek sınavı sonuçlarına göre ek yerleştirme gibi ihtiyaçlara uygun olarak yıl sonuna kadar yeni hizmetin tekrarlı olarak kullanılması da planlanıyor.

Ayrıca, yurtların kayıt tarihleri farklılık gösterebileceğinden Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün internet sitesindeki duyurular bölümünün öğrenciler tarafından takip edilmesi isteniyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK yurt kayıtları e-devlet aracılığıyla yapılabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz