X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Paralel ranta dijital darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Paralel ranta dijital darbe

  • Giriş Tarihi: 4.11.2015
Paralel ranta dijital darbe
Paralel ranta dijital darbe

Paralel yapının bandrolsüz yardımcı kitap ve yaprak testlerden yılda 15 milyar TL rant sağladığı ortaya çıktı. MEB ücretsiz kurslar ve dijital eğitim platformlarıyla soyguna son verdi

Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl başlattığı ücretsiz takviye kurslar ve dijital eğitim platformları gibi uygulamalarla velilerin bütçelerini rahatlattı. Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi kararıyla birlikte geçen yıl ücretsiz TEOG, bu yıl da YGS ve LYS kursları başlatan MEB, Eğitim Bilişim Ağı'yla (EBA) da öğrencilere dijital dershane imkanı sundu. Tüm bu gelişmeler Paralel Yapı'nın eğitim sektöründen nasıl bir rant sağladığını da gösterdi. Dershanecilik ile bandrolsüz kitap ve yaprak testlerden Paralel Yapı'nın yılda 15 milyar TL gelir elde ettiği ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da bu vurguna dikkat çekerek "Biz dershane dönüşümünü başlatmakla dershanecilik sektöründen, bandrolsüz yardımcı kitap sektöründen kaynaklanan 15 milyar liralık bir soyguna son verdik" açıklamasını yapmıştı.

KULLANICI SAYISINDA 38 KAT ARTIŞ

Eğitimin en büyük bilgi ağı olma hedefiyle başlatılan EBA, Paralel ranta en önemli darbeyi vuran projeşerden biri oldu. İkinci versiyonu bu yıl geliştirilen EBA'ya 56 bin 500 görsel, yaklaşık 10 bin video, bin 500 dergi, 21 bin soru ve 2 bin e-kitap yüklendi. 2012'de sadece 212 bin kullanıcısı sayısı tam 38 kat arttı. EBA'nın bugün itibariyle 8 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Öğrenciler EBA üzerinden sınavlara hazırlanmanın yanı sıra ders tekrarları da yapabiliyor. MEB'in okullarda açtığı ücretsiz yetiştirme ve destekleme kurslarına da bu yıl 4 milyon 30 binden fazla öğrenci kayıt yaptırdı. Bakan Avcı bu kurslarla ilgili "Dershane kalitesinin üzerinde. E-kurs'tan çocuklar tercihlerini yapıyorlar, hangi okulda, hangi öğretmenden hangi dersi almak istediğini girebiliyor" dedi.

YGS VE LYS TESTLERİ HAZIR
Dershaneleri en çok cazip kılan ve Paralel Yapı'nın da önemli gelirlerinden biri olan yaprak testler ile deneme sınavları da artık MEB tarafından hazırlanıyor. Geçen yıl sadece TEOG sınavlarına hazırlık için basılan testler artık YGS ve LYS için de oluşturuldu. Toplam 40 bin soruluk 2 bin 500 kazanım testi hazırlandı. Sınavlara kadar bu testler peyderpey yayınlanacak. 8'inci sınıflar için yılda 4, 12'inci sınıflar için de 5 deneme sınavı yapılacak.

kalan karakter 1000

mert_37 mert_37 // İSTANBUL

Zaman Gazetesi Hala Bu Sınavlardan Kişi Başı 300-350 TL arası Para Topluyor. FEM dersanelerinde oluşan pisikolojik bir baskı sonucu her öğrenci katılmak zorunda bırakılıyor. Buraya kaydolmuş birsürü para ödemiş öğrenci,lerin geri dönüşü yoktur. Burada bu öğrenciler mahlle baskısından , dışlanmaktan, horlanmaktan çekindikleri için kuzu kuzu bu parayı verim zamanın düzenlediği sınavlara katılmaktadır. Bu olay devam etmektedir. MEB çıkıp Zaman gazetesinin bu uygulaasına dur demelidir. FEM ve dışardanda buraya kayıt olduğunu düşünürseniz Her yıl 4.Milyar para toplanmaktadır. Felaket bir rant. İşte adamların gücü buralardan kimsenin ruhu duymadan sistemi böyle kurmuşlar. Ben bile her sene bayram kurban bayramında 50-100 TL zarfa para koyup yardım bağıoş diye gönderdik. Vermeyeni dışlayıp horgörüyorlar. Ortamı öyle yaratmışlarki katımama demek mümkün değil. Cocuklar pisikolojik etki altında kalıyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 04.11.2015 03:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.