X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Öğretmenlik sevdası 'engel' tanımıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Öğretmenlik sevdası 'engel' tanımıyor

  • Giriş Tarihi: 23.11.2015 12:40
Öğretmenlik sevdası 'engel' tanımıyor
Öğretmenlik sevdası 'engel' tanımıyor

Doğuştan görme yetisi bulunmayan Mustafa Musa Beydoğan, 5 yıldır yetiştirdiği yüzlerce öğrenciyle, öğretmenleri hiçbir şeyin engelleyemeyeceğini gözler önüne seriyor.

Doğuştan görme engelli Mustafa Musa Beydoğan, hem yetiştirdiği yüzlerce öğrenciyle öğretmenliğin engel tanımadığını gözler önüne seriyor, hem de fırsat verildiğinde herkesin başarılı olabileceğini göstermek açısından öğrencilerine rol modeli oluşturuyor.

Mesleğine aşkını anlatan Kalaba Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Beydoğan, insanın yaşamındaki en büyük engelin bedeni değil, cehaleti olduğuna inananlardan.

Bunun da ancak eğitim ve öğretimle yok edilebileceği kararlılığıyla bu mesleğe giren Beydoğan, öğretmenliği "geleceğin Türkiye'sinin sahibi çocuk ve gençlerin hayatlarına dokunan, geleceklerini inşa eden insan mühendisliği" olarak tanımlıyor.

Beydoğan, bu nedenle öğretmenlik yaparak gençlere yardımcı olmak istediğine dikkati çekerek, "Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, 'Öğretmen bir kandil gibidir, kendi yandıkça çevresini aydınlatır'. Çünkü gelecek öğretmenlere emanettir" dedi.

Kendisini geliştirebilmek için çok çaba harcadığını, öğrendikçe yarınlara ve kendisine güveninin arttığını dile getiren Beydoğan, aslında azmedildiğinde hiçbir şeyin hayallerin gerçekleşmesini önleyemeyeceği noktasında öğrencileri için en güzel ve canlı bir örnek niteliğinde.

Bu noktada, "Öğrencilerim için tam bir modelim" ifadesini kullanan Beydoğan, şunları söyledi:

"Benim öğrenciliğim rahat geçmedi. Teknolojik gelişmeler de bu kadar etkin değildi. Ben, öğrencilerim için değerli olduğumu biliyorum. Çünkü, ben de onlara çok değer veriyorum. Benim görme yetisinden yoksun olmam, öğrencilerim için çok ciddi rol model oluşturuyor. Çünkü öğrencilerim, hedefe ulaşılabildiğini görüyorlar. Herkese fırsat verildiğinde, kişinin önündeki engeller kaldırıldığında herkesin hayalini geçekleştirebileceklerini görebiliyorlar".