X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TEOG'da bir soru iptal edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'da bir soru iptal edildi

  • Giriş Tarihi: 3.12.2015 14:36 Güncelleme Tarihi: 3.12.2015 15:38
TEOG'da bir soru iptal edildi
TEOG'da bir soru iptal edildi

kapsamında yapılan merkezi ortak sınavlarda görme engelli öğrenciler için hazırlanan fen ve teknoloji dersine ait bir soru iptal edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş () sistemi kapsamında merkezi ortak sınavlarda görme engelli öğrenciler için hazırlanan kitapçıktaki fen ve teknoloji dersine ait bir sorunun iptal edildiğini bildirdi. Soru, tüm görme engelli öğrenciler tarafından doğru cevaplandırılmış olarak kabul edilecek.

MEB Basın Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, merkezi ortak sınavlarda, görme engelli olmayan adaylara hazırlanan sorulardan uygun olanları, görme engelli adayların anlayacağı şekle dönüştürülüyor. Dönüştürülemeyen soruların yerine ise aynı kazanımlardan yeni soru üretilerek görme engelli adaylar için farklı kitapçık hazırlanıyor. Bu kapsamda, sekizinci sınıf öğrencilerinin 25-26 Kasım'da girdiği birinci dönem ortak sınavlarında, görme engelli adaylara yönelik hazırlanan sorulardan fen ve teknoloji dersi A kitapçığındaki 17'nci sorunun hatalı olduğuna yönelik Bakanlığın ilgili birimlerine itirazlar geldi.

Bilimsel hata bulunduğu gerekçesiyle yapılan itirazlar sonucunda, yazarları ve akademisyenlerce görme engelliler kitapçığındaki 17'nci soru yeniden incelendi.

Soruda öğrenciden, "cismin sıvıda yüzmesi için sıvı yoğunluğunun, cismin yoğunluğundan daha fazla olması gerektiği sonucunu bulması" istendi. Seçeneklerde sıvı yoğunluğu, A seçeneğindeki "4" değeri kabul edilmişti. Ancak öğrencinin daha üst düzey bir bilgi ile 6 değerine de ulaşabileceği düşünüldü. Adayların ulaşabileceği 6 değeri seçeneklerde bulunmadığı için öğrencilerin mağdur olmaması amacıyla komisyon üyelerince sorunun iptaline karar verildi.

İlgili soru sadece görme engelli adaylar için hazırlandığından, yalnızca bu adaylar için iptal edildi ve sorunun tüm cevaplarının doğru kabul edilmesi kararlaştırıldı.

kalan karakter 1000

Örümcek genli keçi Örümcek genli keçi

26 Kasım tarihinde yapılan TEOG sınavının A kitapçığı 9.sorusunda örümcek geninin keçilere aktarılması sorgulanmıştır. Soruda verilen bilgililerden bir çıkarım yapılması istenmiştir. Bu soruda kullanılan örnek 2012 MEB öğretmen kılavuz kitabında açık bir şekilde genetik mühendisliği uygulaması olarak geçmektedir.Bu çok açık bir bilgi olarak verilmiştir. 2012 yılından sonraki MEB kitaplarında bu örneğin biyoteknolojik uygulama alanı olduğuna dair hiçbir bilgi bulunmamaktadır. 2012 MEB Öğretmen kılavuz kitabında verilen bilgiye göre bu soru hatalıdır. Bu çalışma biyoneknoloji kapsamında değil, genetik mühendisliği kapsamındadır.

(Meb öğretmen kılavuz kitabı, beşinci baskı ,sayfa 42, yıl 2012)
Milli eğitim okullarında hala birçok öğretmenin bu kitaptan yararlandığını göz önünde bulundurursak birçok öğrencinin bu soruda mağduriyet yaşadığı ortadadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 04.12.2015 13:18
Aysel Aysel

Teogda görme engelliler için iptal edilen fen ve teknoloji sorusu herkes için iptal edilmeli.Çünkü normal soruda cısmin sıvı içinde dengede durduğu yazılı

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 04.12.2015 07:28
Teog Maduru Teog Maduru

Fen testinin A kitapçığı 9.sorusu örümcek geninin keçilere aktarılması sorusuda iptal olmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 03.12.2015 23:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.