X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER YÖK Başkanı Saraç'tan ek puan açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başkanı Saraç'tan

  • Giriş Tarihi: 7.1.2016 11:48 Güncelleme Tarihi: 7.1.2016 11:49
YÖK Başkanı Saraç'tan ek puan açıklaması
YÖK Başkanı Saraç'tan ek puan açıklaması

Başkanı , mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere uygulamasının, bu yıldan itibaren 2012'deki kanun değişikliği ile kaldırıldığını belirterek, "Bu okullardan mezun olan öğrencilerin 'eğitim aldıkları ilgili alanlarına yönlendirmek amacıyla' mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere artı puan verilmesi konusunda bir öneri hazırladık ve MEB'e ilettik" bilgisini paylaştı.

Saraç, sosyal medya hesaplarından, üniversiteye girişte "artı (ek) puan uygulaması" ile ilgili larda bulundu. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere uygulamasının bu yıldan itibaren yeni mezunlar için 30 Mart 2012 tarihli ve 6287 sayılı Kanun değişikliği ile kalktığını ifade eden Saraç, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla bu konuya ilişkin değişikliğe gidilmesi, 'ün yetkisi dahilinde olmayıp bu okullardan mezun olan öğrencilerin eğitim aldıkları ilgili alanlarına yönlendirilmesi için kanuni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin 'eğitim aldıkları ilgili alanlarına yönlendirmek amacıyla' mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere artı puan verilmesi konusunda bir öneri hazırladık ve MEB'e ilettik. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, bu konuya hassasiyetle yaklaşacaklarını ifade ettiler. Yönlendirme amaçlı değişikliğin gerçekleşmesinin yükseköğretime katkı sağlayacağını düşünüyoruz."