ARKADAŞINA GÖNDER Sendikalar 1 gün iş bırakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sendikalar 1 gün iş bırakıyor

  • Giriş Tarihi: 2.2.2010 13:09 Güncelleme Tarihi: 2.2.2010 15:03

İşçi ve memur sendikaları konfederasyonları ''üretimden gelen gücü kullanma'' eylemini 4 Şubat perşembe günü yapmayı kararlaştırdı.

Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticileri, Türk-İş Genel Merkezi'nde bir araya gelerek, daha önce aldıkları eylem kararını gözden geçirdi.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, daha önce Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla 3 Şubat Çarşamba günü yapmayı kararlaştırdıkları ''üretimden gelen gücü kullanma'' eylemini, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra 4 Şubatta uygulama kararı aldıklarını bildirdi.

Kumlu, eylemin 08.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirileceğini kaydetti.

YENİ TAKVİM 5 ŞUBAT'TA

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, 4 Şubatta 6 konfederasyonla yapacakları ''üretimden gelen gücü kullanma'' eyleminden sonra 5 Şubatta tekrar bir araya gelerek daha sonra yapılacakları kararlaştıracaklarını bildirdi.

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, konfederasyonlar olarak, Tekel işçilerinin sorununun masa başında çözülmesi için diyalogdan yana olduklarını ifade ederek, sorunun diyalogla neticelenmemesi halinde 3 Şubat Çarşamba günü ''üretimden gelen gücü kullanma'' eylemi yapacaklarını açıkladıklarını anımsattı.

Dün geç saatlere kadar yaptıkları müzakerelerden olumlu bir netice alamadıklarını, müzakerelerin anlaşmazlıkla sonuçlandığını ifade eden Kumlu, ancak 4/c statüsünde belli bir noktaya gelinmiş olmasını ise önemsediklerini söyledi.

Kendilerinin Tekel iş yerleri kapatıldığı için daha önceki örneklerde olduğu gibi buradaki işçilerin başka kamu kuruluşlarına geçirilmesini istediklerini dile getiren Kumlu, bu konuda hükümeti bir türlü ikna edemediklerini kaydetti.

Hükümetle aralarındaki görüş farklılığının işçilerin yeniden nasıl istihdam edileceği konusundan kaynaklandığını ifade eden Kumlu, ''üretimden gelen gücü kullanma'' eylemini gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra 3 Şubat yerine 4 Şubatta yapmayı kararlaştırdıklarını bildirdi.

Kumlu, bu eylemin ardından 5 Şubat Cuma günü saat 14.00'de KESK Genel Merkezi'nde tekrar bir araya gelerek daha sonra yapılacakları planlayacaklarını kaydetti.

-SORULAR-

Bir gazetecinin, 4 Şubattaki bir günlük iş bırakma eyleminin ardından nasıl bir yol izleneceği şeklindeki sorusunu Kumlu, şöyle yanıtladı:

''4 Şubatta üretimden gelen gücün kullanılmasından sonra oturup ne yapacağımızı konfederasyonlarla değerlendireceğiz. Konfederasyon başkanı arkadaşlarımızın altını çizdiği husus; biz her zaman masa başında bu işin bitirilmesi için diyalogdan yana olduğumuzu her fırsatta söylüyoruz.''

Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın işçi ve memur konfederasyonlarının birleşmesi yönündeki çağrısının hatırlatılması üzerine de bu öneriyi televizyondan duyduğunu, Memur-Sen konfederasyonunun yaptığı bir toplantıda Başbakan Erdoğan'ın bu çağrıyı yaptığını anımsattı. Kumlu, bunu kendi aralarında değerlendirmediklerini ifade etti.

Bir başka gazetecinin, 4 Şubattaki bir günlük iş bırakma eylemine katılımın ne boyutta olacağı sorusuna Kumlu, ''En etkili şekilde uygulamaya çalışacağız'' yanıtını verdi.

''Başbakan Erdoğan'ın Türk-İş önündeki eyleme 1 aylık süre tanıdığı aksi takdirde müdahale edileceğini söylediği'' hatırlatılan Kumlu, ''O bizim işimiz değil. O hükümetin yapacağı bir şey. O konuda müdahaleyi yapacak ben olsam, 'şu şöyle olacak' diye sizinle paylaşırım. Müdahaleyi edecek veya etmeyecek hükümet. Onun kararını hükümet verecek'' diye konuştu.

kalan karakter 1000

SEMİH2323 SEMİH2323 // ELAZIĞ

Bir Memur Olarak Destekliyorum .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.05.2010 21:28
mevlutdalkilic mevlutdalkilic // ANKARA

Greve katılacak işcilere bir uyarıda bulunmazk istiyorum.
Tekel işcilerinin Ankara'dada yatarak grev yapıyorlar yinede devlet maaşlarını ödüyor.
Özel sektörde çalışan ve greve katılarak 1 gün iş bırakan işcinin parasını iş vereni ödemez.
Kısacası işci arkadaş akıl veren paravermiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2010 15:07
devletiali devletiali // ADANA

Bırakacak bi işi bile olamayan onca insanın hakkına tecavüz eden ve bedavaya para alan tekelci zihniyet tekel işçileri ve destekçileri. size sesleniyorum. Sizinde işsiz kalacağınız gün yakındır, ben sizi o zaman görürüm..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2010 15:05
qocaelispor qocaelispor // KOCAELİ

olamaz benim hafta tatilim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2010 14:41
nedim_akay nedim_akay // İSTANBUL

arkadaşlar el insaf,dışarıda milyonlarca işsiz insan var,milyonlarca asgari ücretli var,sesleri çıkmıyor,bu tekelci arkadaşlar kullanılıyor.Hükümet ben orayı özelleştirdim.,başınızın çaresine bakın demiyor,sizi kamuya aktarayım hemde bu ülke ortalamasının üstünde bir maaşla,tazminatlaını da veriyor,arkadaşlar ben iki fakülte bitirdim.45 yaşında hala dışarıda koşturuyorum,onlar kadar para geçmiyor elime.Gönül ister ki bu ülkede ki tüm bireyler refah içinde mesut bahtiyar yaşasın.,ama olmuyor,bu tüm dünyada böyle,kendimizi düşünürken lütfen başkasının sıkıntılarını gözardı etmeyelim.,halinize şükredin.,bir şey yapacaksanız şu işssizliğe ,istihdam sorununa,asgari ücrete çözüm arayın.SEVGİ VE SAYGILARIMLA

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2010 14:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.