X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kredi kartlarında yeni düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kredi kartlarında yeni düzenleme

  • Giriş Tarihi: 14.4.2010 11:07 Güncelleme Tarihi: 14.4.2010 11:12

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), ''kredi kartında sıkıntılı müşteri için yeni limit açılması'' ve ''nakit çekimi yasaklama'' konusundaki düzenlemelerde geç kaldığını öne sürdü.

Kaya, yaptığı açıklamada, Türkiye'de 22 milyon kişinin, 45 milyon civarında kredi kartı kullandığını, yaklaşık 2,5 milyon kart sahibinin borçlarını ödeyememeleri nedeniyle bankalar tarafından kara listeye alındığını bildirdi.

BDDK'nin, ödeme güçlüğü çeken kart müşterileri için ''yeni limit açılması'' ve ''nakit çekimi yasaklama'' konusunda düzenleme taslağı hazırlayıp Bankalar Birliği'ne sunduğu yönünde bazı gazetelerde haberler yer aldığını belirten Kaya, bu konudaki düzenlemelerde geç kalındığını kaydetti.

Kredi kartı mağduriyetinin sıkıntısını tüketicilerin yaşadığını, BDDK'nin ise Bankalar Birliği'nden görüş istediğini ifade eden Kaya, ''Hastayı dinlemeden tedavi uygulamaya çalışıyorsanız, bunlar beyhude bir çalışmalardır. Kimse kamu kaynaklarını ve zamanını boşa harcamasın. Çünkü bu öneriler de çözüm olmayacaktır. Çözüm istiyorlarsa mutlaka tüketicinin görüşüne başvurulmalı'' diye konuştu.

Kaya, yeni limit belirlenmesi ve nakit çekiminin yasaklanmasını yönetmeliklerle düzenlemenin ''gerçeği görmekten uzak bir yaklaşım'' olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

''Çünkü, kredi kartı limitleri 5464 sayılı kanunla sınırlandırılmıştır. Kart limitleri konusunda bankalar bugüne kadar keyfi davranmış ve BDDK'de buna göz yummuştur. Halen istemeyen kişiye dahi kredi kartı gönderiliyor. Nakit avans çekimini yasaklamak, kişileri tefecilere mahkum edecektir. 'Avans çekimi serbest kalsın' demiyoruz. Ancak, bu durumda tüketici çekimler için tefeciye gidecek ve daha da bir çıkmazın içerisine girecektir.

Yasaklamak palyatif çözümlerdir. BDDK yasal düzenlemeleri uygulasa, bankaları denetimden geçirse, kamu otoritesi biraz da yanlış yapan bankacılık kesimini cezalandırsa, daha sağlıklı bir kredi kartı kullanımı ortamı oluşacaktır. Çözüm isteniyorsa tüketiciden görüş alınmalı, mevcut yasal düzenlemeler ve ceza maddeleri uygulamaya konmalıdır. Böylece daha güvenli bir kredi kartı ortamı sağlanacaktır.''

kalan karakter 1000

kemalery_5381 kemalery_5381 // İSTANBUL

yapılması gereken,her evin kullanacağı masraf kredi kartı olması,kişilerinde hangi banka olursa olsun kaç kartı olursa olsun bilgi bankası limitini bir kart üzerinden yapsın 5 kartıda olsa limit aynı bir kartıda olsa limit aynı olsun ki tüm harcamalar kayıt altında olsun devlet vergiden kazansın ancak banka faizleri,doğalgaz,elektrik su,telefon,tefeci gibi çalışan taksitli satış yapan büyük mağazalar beyaz eşya ve mobilya mağazaları dahil,bunların gecikme faizi yıllık yüzde 12 yi geçmemeli temerrüt faizleri vatandaşa olmamalıdır.ancak vatandaşlarımızı icralardan böyle kurtarmış oluruz evlatlarımız kolay evlenirler,evlenmekten korkuyorlar,birde bağkur sistemine hükümetimiz el atsın sistem çok çarpık ve fahiş gecikme faizi yüzünden emekliliği gelmiş ödme yapamadığından emekli olamayan binlerce bağkurlu var,örnek 30 bin tl ödemiş fakat 17 bin tl borç çıkarılmış borcu ödeyemediğinden emekli olamayn buna benzer binlerce kişivar yazık günahtır buna hükümetin bir el atması lazımdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 14.04.2010 12:53
Mustilucky Mustilucky // DENİZLİ

kartta nakit çekim limiti olmazsa bu borçlu kart borcu için nereden para bulabilir bununda bi çözümünü verirseniz sevinirim. ayrıca kart borcu olan adama kredi verilse ve okadar borcu asgari ödemeyle döndürmeye çalışmak yerine makul taksitlerle borç kredi yöntemiyle kaapatılsa daha iyi olmaz mı acaba.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 14.04.2010 12:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.